Pardon Pardo!

İsrail istihbarat kurumu MOSSAD’ın eski Başkanı Tamir Pardo, İsrail’in Filistin’e apartheid (ırksal ayrımcılığı savunan sistem) uyguladığını söyleyerek, Batı Şeria’daki işgali Güney Afrika’nın yıkılan ırksal ayrımcılık sistemiyle ülkesinde uygulanan sistemi birbirine birbirine benzeterek eleştirdi.

DÜNYA 09.09.2023, 04:35
1
Pardon Pardo!
MOSSAD’ın eski istihbarat şefi Pardo, yaptığı açıklamada, ülkesinin ırk ayrımına dayalı uygulamalarının olduğunu ifade etti. Eski MOSSAD Başkanı, “Burada bir apartheid devleti var. İki kişinin iki hukuk sisteminde yargılandığı bir ülke, apartheid devletidir” dedi. “İsrail’in Batı Şeria’da apartheid sistemi uyguladığını” belirten Pardo, “bu görüşünün aşırı olmadığını ve gerçeklere dayandığını” kaydetti. Hareket özgürlüğüne değinen Pardo, İsrail vatandaşlarının abluka altındaki Gazze Şeridi dışında arabalarıyla istedikleri yere gidebildiklerini ancak Filistinlilerin bunu yapamadığını hatırlattı.

2011-2016 yıllarında MOSSAD başkanlığı yapan Pardo, görevi süresinde birçok kez Netanyahu’yu, İsrail’in sınırlarını belirlemesi veya Yahudiler için bir devletin yıkılma tehlikesini göze alması gerektiği konusunda uyardığını aktardı. Pardo, ülkesinin Filistinliler ile arasına bir sınır koymaması durumunda İsrail’in bir Yahudi devleti olarak kalmasının tehlikeye gireceğinin altını çizdi. Pardo’nun açıklamalarına, İsrail’deki mevcut hükümet yetkililerinden çeşitli tepkiler geldi.
2011-2016 yıllarında MOSSAD başkanlığı yapan Pardo, görevi süresinde birçok kez Netanyahu’yu, İsrail’in sınırlarını belirlemesi veya Yahudiler için bir devletin yıkılma tehlikesini göze alması gerektiği konusunda uyardığını aktardı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı