Patates ve Soğan piyasası karıştı! Aralarındaki fark 11 TL 'ye çıktı

Türkiye de enflasyon zamları ile birlikte soğan ve patates piyasası uçtu. Aralarındaki fiyat farkında 11 TL'ye yaklaştı.

EKONOMİ 10.10.2023, 10:30
Patates ve Soğan piyasası karıştı! Aralarındaki fark 11 TL 'ye çıktı
Türkiye genelinde enflasyon zamlarıyla birlikte soğan ve patates fiyatları da uçtu. Bölgelere göre üretimi ve fiyatı değişen bu ürünlerin aralarındaki makasta 11 TL'ye yaklaştı. Soğan Türkiye piyasasında 9 TL civarında satılırken Patates ise bölgelere göre 20 TL civarında satılıyor. Oluşan bu fiyat farkının, arz talep dengesizliği nedeniyle meydana geldiğini belirten Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkanı Yüksel Tavşan konuyla alakalı görüşlerini ifade etti. 

Artan fiyatların geriye çekilmesi taktirde üreticinin kötü etkileneceğini belirten Tavşan, “Bu yıl para etmeyen üründen çiftçiler daha fazla kaçacağı için seneye daha büyük sorunlar yaşanabilir. Sınırda olan ürünlere indirim yapmak çiftçiyi küstürebilir. Dış ticarette bu ürünlerde rakip de çok fazla bu nedenle üreticiye en doğru fiyat verilmeli” dedi.
Tavşan, “Dünya fiyatları takip edilerek arz ve talep arasındaki denge sağlanmalı ve üreticiler patates ve soğan için teşvik edilmeli” diye konuştu. Türk mutfaklarının vazgeçilmez ürünleri olan soğan ve patates için üreticiye garanti verilmesi gerektiğini söyleyen Tavşan, “Patates ve soğanda planlı üretimin yanı sıra bu ürünler için bir taban fiyat verilmeli ve ülke genelinde üreticiyi koruyacak adımlar atılmalı. Bu ürünlerde üreticiye fiyat garantisi verilmeli ve çiftçinin maliyeti ile emeği sigorta ya da fon aracılığıyla güvence altına alınmalı. Böylece hem üretilecek malın fiyatı yıl başından belli olmaya başlar hem de üretici malı üretmekten çekinmez” ifadelerini kullandı. Tavşan ayrıca açıklamalarında  domates ve limon için de üretim çalışmalarının yapılması ve bu çalışmaların organize edilmesi gerekli dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı