Patronu da “işler kötü” dedi

İsrail ve arkasındaki güç ABD, Gazze’de tüm güçleriyle katliamlar yapsa da bekledikleri sonucu alamıyor. Gerek askeri alanda gerekse dünya kamuoyu ve halkları nezdinde büyük kayıp veren İsrail’e bir uyarı da suç ortağı ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi.

DÜNYA 14.12.2023, 04:35
1
Patronu da “işler kötü” dedi
Biden, İsrail’in Gazze konusunda dünyanın desteğini kaybetmeye başladığını, Netanyahu hükûmetinin değişmesi gerektiğini söyledi.
ABD Başkanı Joe Biden, Washington’da kameralara kapalı olarak düzenlenen bir bağış etkinliğinde, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını ve Netanyahu hükûmetinin geleceğini değerlendirdi. Beyaz Saray muhabirlerinin paylaştığı notlara göre Biden, Gazze’de ayrım gözetmeksizin yaptığı saldırılardan dolayı İsrail’in dünyanın desteğini kaybetmeye başladığını kaydetti.
Biden, Washington'da kameralara kapalı olarak düzenlenen bir bağış etkinliğinde, terörist İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını ve Netanyahu hükümetinin geleceğini değerlendirdi. Beyaz Saray muhabirlerinin paylaştığı notlara göre Biden, Gazze'de ayrım gözetmeksizin yaptığı saldırılardan dolayı İsrail'in dünyanın desteğini kaybetmeye başladığını kaydetti.
Netanyahu hükümetini "İsrail tarihindeki en muhafazakâr hükümet" sözleriyle tanımlayan Biden, bu yönetimin İsrail-Filistin sorununun çözümü için iki devletli çözümü de desteklemediğini dile getirdi.

Biden, İsrail-Filistin sorununun uzun vadeli çözümü noktasında da Netanyahu'nun hükümetini değiştirip güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

İsrailli iki bakan, Biden'ın açıklamalarına yanıt olarak yaptıkları yorumda, Tel Aviv'in, "bir Filistin devletinin kurulmasına asla izin vermeyeceğini" kaydetti.
İsrail İletişim Bakanı Shlomo Karhi, İsrail Devleti'nin içinden geçtiği en zor dönemde, ABD Başkanı Biden'ın elinden gelenin en iyisini yaptığını, buna saygı duyduklarını ve bunun gerçek bir dostluk olduğunu dile getirdi. Bakan Karhi, şöyle devam etti:
"Ama biz burada yaşıyoruz ve burası bizim ülkemiz. Atalarımızın tarihi mirası. Burada bir Filistin devleti olmayacak. Ürdün Nehri ile deniz arasında başka bir devletin kurulmasına asla izin vermeyeceğiz." Shlomo Karhi ayrıca İsrail ile Filistin arasında 1993 yılında ABD himayesinde imzalanan anlaşmaya atıfta bulunarak, "Oslo'ya asla dönmeyeceğiz" ifadesini kullandı.
Bakan Gideon Sa'ar ise "artık iyi kararlar olmadığını, gerekli kararlar olduğunu" dile getirerek, hükümetin dağıtılmasının, "HAMAS, Hizbullah ve İran'ı cesaretlendireceğini" savundu.

"Savaş sonrası durumla ilgili" değerlendirme yapan Sa'ar, şu görüşleri paylaştı: "Ne Batı Şeria'da ne de Gazze'de, Filistin devletini kabul edeceğiz. Orada güvenlik sorumluluğundan vazgeçmeyi kabul etmeyeceğiz. Batı Şeria'daki işgal birimlerine zarar vermeyi kabul etmeyeceğiz."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı