Perakende sektöründe fırsatçılık ekonomisi! Fahiş kira artışları sektörü tehdit ediyor

Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) yaptığı araştırmaya göre perakendecilerin en büyük sorunu fahiş kira artışları. Araştırmaya katılan perakendecilerin yüzde 89'u kira artışlarının sektörü olumsuz etkilediğini belirtiyor.

EKONOMİ 10.06.2024, 10:15
1
Perakende sektöründe fırsatçılık ekonomisi! Fahiş kira artışları sektörü tehdit ediyor
Birleşmiş Markalar Derneği'nin (BMD) yaptığı araştırmaya göre perakende sektöründe en büyük sorun yüzde 89 ile fahiş kira artışları. Son günlerde sık sık gündeme gelen sektörde bir fırsatçılık ekonomisinin oluştuğu, hem ortak alan giderleri hem de kiralar konusunda suiistimallerin yaşandığı kaydediliyor.

BMD Başkanı Sinan Öncel, geçen sene AVM'de 100 bin TL kira verilen bir mağazaya bu yıl 160 bin TL verilmesi gerekirken AVM'nin 400 bin TL kira istediğini ve "uyarlama davası açacağım" dediğini açıkladı.

BMD Yönetim Kurulu üyesi Yiğit Akgün ise yeni mağaza yatırımlarında Türkiye ile Avrupa arasında büyük fark olduğunu dile getirdi. Akgün, Berlin'de metrekaresi 71 Avro'ya mağaza kiraladıklarını, İstanbul Bayrampaşa'da ise Aralık'ta yüzde 60 enflasyon döneminde alışveriş merkezi yönetiminin kira bedellerinin 4.5 katına çıkarılmasını istediğini söyledi. Akgün, bu durumun fırsatçılık ekonomisinin göstergesi olduğunu ve göz yumulması halinde sektörün mali açıdan büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağını vurguladı.

Sinan Öncel, yüksek kira artış talepleriyle beraber uyarlama davalarının da arttığını ve yeni markaların yüksek kiralardan AVM'lere girdiğini belirtti. Öncel, ülkemizde tüm sektörlerde fırsatçılık başladığını ve perakendede ilk dört ayda turist alışverişinin yüzde 4'lere kadar indiğini de sözlerine ekledi.

BMD Başkanı, ithal girdilere uygulanan ek gümrük vergileri ve bitmiş ürünlerdeki referans fiyat uygulamasının da sektöre zarar verdiğini ifade etti. Öncel, referans fiyat uygulamasının çözülmemesi halinde enflasyonla mücadele edilemeyeceğini ve Türkiye'nin artık pahalı bir ülke haline geldiğini savundu.

Birleşmiş Markalar Derneği'nde yapılan toplantıda perakende sektörünün 545 milyar liralık borçla AVM yatırımcılarından daha fazla borca sahip olduğu da belirtildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı