Petro'nun Gazze tepkisi: Kolombiya, İsrail ile dış ilişkileri askıya aldı

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail'in Kolombiya'ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararı sonrasında "İsrail ile dış ilişkileri askıya alma" kararı aldı.

DÜNYA 16.10.2023, 07:25
1
Petro'nun Gazze tepkisi: Kolombiya, İsrail ile dış ilişkileri askıya aldı
Siyonist İsrail'in  Gazze'ye yönelik saldırılarını eleştiren Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail'in Kolombiya'ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurması sonrasında açıklama yaptı. Siyonist İsrail'in kararına tepki gösteren Petro, "İsrail ile dış ilişkileri askıya aldığını" duyurdu.
İsrail'in Kolombiya'ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararına tepki gösteren Petro, X sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.
Petro, şunları kaydetti:

Kolombiya'nın özgürlük kahramanlarını anımsatan Petro, şöyle devam etti:

9 Ekim'de X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Petro, İsrail'in Hamas'ın saldırısına cevap verme şeklini eleştirmişti.
Petro, İsrail saldırıları sonucu hayatını kaybeden Filistinli çocukların fotoğraflarını sosyal medya hesabından paylaşarak, "Filistinli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, İsrailli çocukların huzur içinde uyumasıdır. İsrailli çocukların huzur içinde uyumasının tek yolu, Filistinli çocukların huzur içinde uyumasıdır" dedi.

Sosyal medya hesabından paylaşımda Gazze'ye insani yardım gönderme kararı aldığını açıklayan Petro, Gazze'ye insani yardım yollayacaklarını ve destek için Mısır'la görüşeceklerini söyledi.
Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna da olağanüstü toplantı çağrısında bulunan Petro, "Nihayet Avrupa Birliği (AB) İsrail'e uluslararası hukuku hatırlatıyor. Sivillere yönelik sistematik saldırı yasaktır. Soykırımlar yasaktır. Sağlık ve hastane personeli korunmalıdır. Yaşam için gereken asgari gereksinimler korunmalıdır" ifadelerini kullandı.
"İsrail ile dış ilişkileri askıya almamız gerekiyorsa alırız. Soykırımı desteklemiyoruz. Kolombiya Cumhurbaşkanı'na hakaret edilmez. Latin Amerika'yı Kolombiya ile gerçek anlamda dayanışma göstermeye davet ediyorum. Büyük Chaco savaşında olduğu gibi son sözü tarihin birikimi söyleyecektir. Ne Yair Klein ne de Raifal Eithan, Kolombiya'daki barışın tarihinin ne olduğunu söyleyemeyecek. Kolombiya'daki katliamı ve soykırımı onlar başlattı. İsrail halkından Kolombiya'daki barışa, Filistin ve dünya barışına yardım etmelerini talep ediyorum."
"Bolivar ve Narino'nun bize öğrettiği gibi Kolombiya egemen, bağımsız ve adil bir halktır. Bir gün İsrail ordusu ve hükümeti, adamlarının sebep olduğu soykırımı başlattıkları için bizden af dileyecek. Onlara sarılacağım ve onlar Auschwitz ve Gazze'deki kıyım için ağlayacaklar."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı