Peygamberlere "masal" demişti: Celal Şengör ifadeye çağrıldı

Ateist olduğunu dile getiren ve dinlerle ilgili haddini aşan cümleler kurmaktan geri durmayan Celal Şengör aylar önce Hz. Musa ve Hz. İbrahim'e masal demişti. Şengör ifadeye çağrıldı.

GÜNDEM 01.09.2022, 11:30
2
Peygamberlere
Hz. Musa ve Hz. İbrahim peygamberlerin yaşamadığını iddia ederek büyük bir skandala adını yazdıran ve toplumun birçok kesiminden büyük tepki toplayan Celal Şengör'ün aylar sonra ifadeye çağrıldığı ortaya çıktı.
Celal Şengör'ün avukatı Celal Ülgen, Şengör’ün, "Onların hepsi masal. İbrahim diye bir adamın yaşadığını malum değil. Bütün bu söylenen kişiler tarihte yok" sözlerinden dolayı ifadeye çağrıldığını açıkladı. 
Ülgen, "HaberTürk’te 23 Mayıs 2022’de Celal Şengör’ün İbrahim ve Musa’nın Mısır’dan çıkışıyla ilgili yaptığı değerlendirme üzerine ifadeye çağırmışlar. Bilim tarihine uygun görüş açıkladığı için halkın bir kısmının dini değerlerine aşağılama suçu yöneltilmiş” dedi.
23. 05. 2022 tarihinde Habertürk kanalında yayınlanan Teke Tek Bilim isimli programda Mehmet Önal, Hz. İbrahim'in Harran'da yaşadığını belirterek, "Burası Hz. İbrahim'in yaşadığı yer. 75 yaşına kadar burada yaşıyor. Kutsal kitaplar Harran'ı işaret ediyor." demişti.
Celal Şengör araya girerek şu ifadeleri kullanmıştı: “Ben bunu saptamasını yapayım. O masal. Hocam masal o. Onların hepsi masal. İbrahim diye bir adamın yaşadığını malum değil.
Bütün bu söylenen kişiler tarihte yok. Bunların hepsi o üç tane kutsal denilen aslında…. Hayır ama bu önemli Suriye din geleneği Mezopotamya din geleneğinden türemiş bir yan branştır. Bizim bugün İbrahimi, dinler dediğimiz işte Musevilik. Hristiyanlık arkasından İslam yani Museviliğe bakıyorsun Musa peygamber diyorlar, o adamı da tarih bilmiyor.
Yok öyle bir isim. Musevilerin kitabında bir Mısır’dan çıkış vardır Meşhur. Yok öyle bir olay. Yani incelendi, yayınlandı. Yani hocanın söylediği Harran’ın menkıbevi tarihteki önemi anlatıyor."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 29 Mayıs 2023
İmsak 03:35
Güneş 05:16
Öğle 12:41
İkindi 16:31
Akşam 19:56
Yatsı 21:30
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı