Pilavın Lapa Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Hemen hemen tüm ana yemeklerin yanına yakışan pilav, sofraların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alır. Birçok kişiye göre pilavı güzel yapanlar, tüm yemekleri en güzel şekilde yapabilir.

AİLE 21.03.2024, 08:40
1
Pilavın Lapa Olmaması İçin Ne Yapılmalı?
Pilav, Türk mutfağının en çok tercih edilen yardımcı yemeklerinden biri olarak bilinmektedir. Tane tane, tazecik, demini tam almış pilav; kuru fasulyeden taze fasulyeye, et yemeklerinden patates yemeğine kadar tüm yemeklerin yanına yakışmaktadır. Özellikle akşam yemeklerinde sofralarda pilav mutlaka yer alır. Pilavın bir diğer alternatifi ise makarnadır. Ancak makarna farklı soslar ile hazırlandığında tek başına da tüketebilir.
Pilavı lezzetli ve tane tane yapabilen kişilerin tüm yemekleri başarılı bir şekilde yapabileceğine inanılır. Bu nedenle pilav yapabilmenin ayrı bir önemi vardır. Oldukça basit bir yapım aşamasına sahip gibi görünen pilavı lapa olmadan yapabilmek maharet ister. Belli başlı püf noktalarında dikkat edilmez ise pilavın lapa olması, birbirine yapışması, dibinin tutması ve istenilen lezzette olmaması kaçınılmazdır. Bu yazımızda sizlere en lezzetli şekilde pilav yapabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Birçok kişi ölçü sistemini hala kullanmaya devam etse de el alışkanlığı ve göz alışkanlığı olanlar, pilav yaparken artık ölçü kullanmaya gerek duymuyor. Ancak bu durum her zaman lezzetli pilav yapılmasına müsaade etmez. Bu nedenle pilavların belli bir ölçüye göre yapılmasına özen gösterilmelidir. Bir su bardağı pirinç ile pilav yapılacak ise bu pirince bir buçuk su bardağı ya da iki su bardağı suyun ilave edilmesi gerekir. Bu durum kullanılacak olan pirince göre değişiklik gösterir. Bu nedenle pilav yapılırken tek bardak pirinç için iki ölçüden uygun olanının tercih edilmesine özen gösterilmelidir.

Pilav yapmadan önce pirinçlerin nişastasından arınması için ılık suda bekletilmesi gerekir. Hatta bu suyun içerisine bir miktarda tuzun ilave edilmesi gerekir. Bu sayede pirinçlerin daha kolay pişmesi ve kırılmaması sağlanmış olur. Ancak gereğinden fazla ılık suda bekletilen pirinçler ile yapılacak olan pilav lapa olacaktır.

Pilav yaparken insanların en çok yaptığı hatalardan biri sürekli olarak tencerenin kapağını açarak pilavı karıştırmaktadır. Ancak bu hareket pilavın lapa olmasının ana nedenleri arasında yer alır. Sürekli olarak tencerenin kapağının açılması, pirinçlerin içerisinde kalan nişastasının ortaya çıkmasına neden olur. Karıştırma işlemi yerine pilavın tamamen pişmesinin beklenmesi ve lapa olmasının engellenmesi gerekir.

Pişme sırasında pilavın lapa olup olmayacağı anlaşılabilir. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniliyor ise hemen kağıt havlu kullanımına başvurulması gerekir. Pişirme sırasında pilavın üzerine kağıt havlu konulup tencerenin kapağı kapatılır. Ocak ise yükse ateşe ayarlanır ve pirinçler suyunu çekene kadar tencerenin kapağı açılmaz. Pişirme işlemi sona erince tencere oda sıcaklığında bekletilir ve pilavın demlenmesi sağlanır. Bu teknik ile pilavın lapa olmasının önüne geçilebilir.

Bazen her şey tam olarak yapılsa da pilavın lapa olmasının önüne geçilemez. Bu gibi durumlarda nedenin tencere seçimi olabileceği düşünülmelidir. Pilav yapmak için tercih edilecek olan tencerenin ince bir tabana sahip olmaması gerekir. İnce tabanlı tencereler, pilavın lapa olma ihtimalini arttırır. Bunun yerine kalın tabanlı tencerelerin ya da seramik pilav tencerelerinin tercih edilmesi gerekir.

Tüm yöntemler denendi, tüm kurallara uyuldu ama yine de pilav lapa olduysa hemen pilavın ziyan olduğunu düşünmeyin. Lapa olan pilavı hızlı bir şekilde yayla çorbasına çevirebilirsiniz. Yayla çorbasının yanı sıra akşam yemeğinden sonra tüketebileceğiniz lezzetli bir sütlaçta hazırlayabilirsiniz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı