Son Dakika

Polatlı'da buğday tarlaları sarıya büründü: TİGEM'de hasat heyecanı başladı!

Ankara'nın tahıl ambarı olarak bilinen Polatlı'da, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı arazilerde hasat başladı. 80 bin dönümlük buğday tarlaları, 18 biçerdöver, 7 kamyon ve 30 kişilik bir ekiple altın sarısı rengine bürünmeye başladı.

EKONOMİ 06.07.2024, 10:25
1
Polatlı'da buğday tarlaları sarıya büründü: TİGEM'de hasat heyecanı başladı!
Ankara'nın tahıl ambarı olarak bilinen Polatlı'da, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (TİGEM) bağlı arazilerde buğday hasadı tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda TİGEM’in 215 bin dekar arazi varlığı ile 4’üncü büyük işletmesi olan Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğü’nde de hasat başladı.
Hasat süreci boyunca 18 biçerdöver, 7 kamyon ve 30 işçinin de desteğiyle çalışmalar hassasiyetle yürütülüyor. Bu sayede her bir taneden en yüksek verim elde edilmesi hedefleniyor.
Yaklaşık 80 bin dekarlık ekili alanda yüzde 90’ı buğday olarak gerçekleştirilen hasatta teknolojik araçlar yardımıyla özenle ayrıştırılan buğday taneleri, Türk ekonomisine ciddi katkı sağlayan TİGEM’in silolarında depolanıyor.
İşletmede yılda yaklaşık 15 bin ila 20 bin ton arası tohumluk üretimi gerçekleştirildiğini aktaran TİGEM Polatlı İşletmesi Müdürlüğü’nde Bitki Üretim Müdür Yardımcısı Evren Albayrak konuşmasının devamında şunları kaydetti:
TİGEM’in Polatlı işletmelerini özelliklerini de anlatan Albayrak, “Polatlı TİGEM işletmesi yaklaşık 211 bin dekarlık alan ile 4’üncü büyük işletmedir. Biz 211 bin dekar alanda 180 bin dekarda tarla bitkileri, kalan araziler ise mera ve tarım dışı olarak kullanılmaktadır” dedi.
Albayrak, hasadın 15 ila 20 gün içerisinde tamamlanacağını da kaydetti.
“Reis, bezostaja ve tosunbey ekmeklik buğday çeşitlerini üretmeye devam etmekteyiz. Bununla birlikte bu yıl selamibey ve karakılçık adında yerel çeşidimizi üretim desenimize koymuş bulunmaktayız. Söz konusu çeşitlerin üretim çalışmaları bittikten sonra üretim desenimize girmeye devam edecektir. Bu yıl 18 biçer, 7 kamyon ve 30 işçiyle hububat hasadımızı gerçekleştiriyoruz. Mahsul tohumlarını saatte 20 ton modern tohum hazırlama tesislerinde elenerek ve paketlenerek ülkemizin çiftçilerine sunulmaktadır. Dağıttığımız tohumluklar ülkemizde yaklaşık 450 bin dekar ekili işe tekabül etmektedir.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:54
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:59
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı