Preply açıkladı; “Üniversite sınavında başarının anahtarı Matematik”

Matematik dersi, ilkokuldan üniversiteye varana dek birçok kademede kritik role sahip bir derstir. Preply tarafından yapılan araştırmaya göre matematik, aynı zamanda üniversite sınavında da başarının anahtarı konumundadır.

EĞİTİM 07.11.2023, 10:00
Preply açıkladı; “Üniversite sınavında başarının anahtarı Matematik”
Araştırmaya göre Türkiye’de matematik dersi başarı oranı, diğer gelişmekte olan ülkelerin ortalamasına göre düşük seviyede kaldığı görülmüştür. Bu da matematik alanında başarılı olan öğrencilerin daha seçkin olmasına ve TYT-AYT gibi seçme sınavlarında daha iyi dereceler almasına imkan sağlamaktadır.
TYT ve AYT testlerinde, puan ağırlığı olarak matematiğin kritik rol oynaması, başarılı sonuç hedefleyen öğrenciler adına önemlidir.
Sınavlarda yüzdelik etkisi en yüksek ders
Araştırmada, TYT sınavında çıkan sorular içindeki dağılımda matematiğin sıralamadaki önemine vurgu yapılırken; Türkçe ve Matematik derslerinin en yüksek ağırlığa sahip olduğu görülmüştür. Matematik dersinde yüksek başarı oranına sahip öğrencilerin fen bilimleri alanında da daha etkin oldukları ve matematiğin başarının anahtarı olduğu tezini haklı çıkarmaktadır.
Türkiye genelinde doğru cevap ortalaması en düşük ders
Matematik hem Temel Yeterlilik Testi (TYT) hem de Alan Yeterlilik Sınavı (AYT) içinde, doğru yanıt ortalaması en düşük derstir. Bundan dolayı birçok öğrenci, matematik özel ders almayı tercih etmektedir. Türkçe, sosyal bilgiler gibi derslerde doğru yanıt ortalaması daha yüksektir. Bundan dolayı, ayırt edici bir puan almak ve yüz binlerce kişi içinde düşük yüzdelik dilime girmenin sırrı, iyi bir matematik bilgisindedir. TYT’de öğrencilerin derslerdeki başarı sıralaması; Türkçe, Sosyal bilimler, Matematik ve Fen Bilimleri şeklinde olmuştur. Ortaya çıkan tabloda, Türkiye’de öğrencilerin matematik ve fen bilimlerinde istenen başarı ortalamasını yakalayamadığını göstermektedir.
Preply kendini matematik alanında daha başarılı kılmak isteyen öğrenciler için yapmış olduğu araştırmasında matematik özel ders ve online matematik uygulamalarının uygulamaların ne kadar önemli olduğunu incelemiştir. Araştırmaya ilişkin Preply analistleri; “TYT ve AYT’de matematik sorularında başarı yakalamak isteyen öğrencilerin online matematik özel ders ve mobil matematik uygulamalarında önemli katkı sağladıkları net şekilde görülmüştür. Halen eğitimde sınıfların rolü çok önemli olsa da özellikle soru sorma kaygısının olmadığı mecralarda sağlanan ilerlemelerin son yıllardaki eğitim başarısında fark oluşturduğu kullanıcı verilerinde ve yaptığımız araştırmalarda gözlemledik. Özellikle rasyonel sayılar, polinomlar veya üslü sayılar gibi öğrencilerin zorlanabildiği konuları, okulda veya dershanede, etüt merkezlerinde kavramak çeşitli nedenlerden ötürü zor olabilir. Ancak matematik özel derslerle öğretmenlerle doğrudan bir çalışma gerçekleştirmek daha avantajlıdır.” şeklinde görüşlerini bildirmişlerdir. Ayrıca TYT-AYT sınav sorularındaki yüksek ağırlığı ve Türkiye’nin kronik hale gelen düşük başarı ortalaması nedeniyle, matematiğin lise ve üniversite sınavlarında en kritik ders olarak görüldüğünü eklemişlerdir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Aralık 2023
İmsak 06:06
Güneş 07:32
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı