Prof. Dr. Naci Görür: Her an 7 büyüklüğünde deprem olabilir!

Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye'de her an 7 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini ifade ederek uyarıda bulundu

GÜNDEM 23.09.2023, 08:45
1
Prof. Dr. Naci Görür: Her an 7 büyüklüğünde deprem olabilir!
Dicle Üniversitesi, Jeoloji Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi, Doğu Güneydoğu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu, Ticaret ve Sanayi Odası ile Diyarbakır Mermerciler ve Madenciler Derneği tarafından düzenlenen "Depreme Dirençli Kentler Diyarbakır Çalıştayı" başarıyla gerçekleştirildi.
Çalıştayda Bilim Akademisi Kurucu Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, depremle mücadelenin önemine vurgu yaparak, kentlerin deprem direncini artırmanın kaçınılmaz olduğunu belirtti. Kentlerin depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiğini vurgulayan Görür, depremi tamamen önlemenin mümkün olmadığını ancak etkilerini minimize etmenin ve kayıpları azaltmanın mümkün olduğunu ifade etti.
Türkiye'nin deprem riskine karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Görür, bir Afet Bakanlığı kurulmasının ve bu bakanlığın depreme hazırlık için ciddi bir bütçeye sahip olmasının önemini vurguladı. Ülkenin jeolojik yapısının, her an 7 büyüklüğünde bir depreme uygun olduğunu belirten Görür, bu nedenle depreme karşı hazırlıklı olmanın gerekliliğine dikkat çekti.
Prof. Dr. Naci Görür, şu ifadeleri kullandı:

"Bir gerçek var, bu ülke bir deprem ülkesidir. Jeolojik yapısı böyle, oluşumu böyle. Alp Himalaya Dağ Kuşağı’nın gereği olan bir kuşak üzerinde bulunuyoruz. Ülkemizin her metrekaresi, ciddi 7 ve üzeri deprem üreteceği potansiyelde bir ülke. Dolayısıyla bugün, bugün olmazsa yarın, herhangi bir gün sabah uyandığımız zaman 7 büyüklüğünde bir depremin, herhangi bir yerde olduğunu ve binlerce insanımızı kaybettiğimizi duyabiliriz, öğrenebiliriz. Bu bizim için sürpriz olmaz. Sizleri korkutmayacak, adeta bu ülkede inanç birliğiyle uğraşacağımız bir davaya katkı sunmaya sizi davet ediyorum. O da şu, oylarınızla, oylarınızla partiler üstü, hangi partiye oy verirseniz verin başımızın üzerinde yeri var. Siyaset üstüdür bu deprem. Biz göçüklerden ölüleri, cesetleri, insanları bu partili, şu partili diye çıkartmıyoruz, hepsi bizim insanımızdır. Halk olarak Diyarbakır’ı deprem dirençli istiyoruz. Varsa böyle bir planın buyur gel, yoksa böyle bir planın bana yaklaşma, sana verecek oyum yok."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 07 Aralık 2023
İmsak 06:05
Güneş 07:31
Öğle 12:35
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı