Son Dakika

PTT 65 yaş maaşı ayın kaçında yatıyor?

65 yaş maaşı, yoksul ve yaşlı vatandaşlar için faydalı bir uygulamadır. İşte 65 yaş maaşına ilişkin önemli detaylar…

EKONOMİ 08.02.2024, 22:30
PTT 65 yaş maaşı ayın kaçında yatıyor?

PTT 65 yaş maaşının yatma tarihi, kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Maaş ödemeleri, kişinin doğum yılının son rakamına göre yapılmaktadır. Maaş ödeme günleri başlıca şu şekildedir:

Özetle PTT 65 yaş maaşları ayın 10’una kadar maaştan faydalanan tüm vatandaşların hesaplarına yatmış olur.

PTT 65 yaş maaşı, son yapılan zamla beraber 3.993 TL olmuştur. Bu değer, 2024 yılı asgari ücret zamlanması ile beraber hesaplanmıştır.

PTT 65 yaş maaşı sorgulama işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-5510-sayili-kanun-41c-kapsaminda-yaslilik-ayligi-baglanmasi linkine tıklayarak emekli maaşı sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu linke tıkladıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi ya da mobil imzanızı kullanarak e-Devlet portalına giriş yapmanız gerekir.

PTT 65 yaş maaşı alma şartları, bu maaşa gerçekten ihtiyacı olan kişileri saptama amacıyla oluşturulmuştur. PTT 65 yaş maaşı ya da bilinen diğer adı ile yaşlılık maaşı alma şartları başlıca şunlardır:

Tarlası olanların 65 yaş aylığı alması, mümkün değildir. 65 yaş aylığı, gerçekten maddi açıdan zorluk çeken vatandaşlara verilen bir maaştır. Bu yüzden tarla gibi herhangi bir arazisi bulunan kişilere 65 yaş aylığının verilmesi söz konusu bile olamaz. Yalnızca tarla değil, ev ve araba gibi taşınmaz mülk ya da araçlara sahip olan kişilere de 65 yaş aylığının verilmesi söz konusu değildir.

Kadınlarda yaşlılık maaşı şartları, erkekler ile aynıdır. Ancak, yaş şartında kadınlara pozitif bir ayrımcılık yapılmıştır. Kadınlar, 65 yaş aylığı ya da yaşlılık maaşı olan maaşı 58 yaşını doldurduktan sonra alabilirler. Buna ek olarak söz konusu kadının ya da erkeğin sağlık problemi gibi özel bir durumu varsa, daha erken bir yaşta da yaşlılık ya da muhtaçlık maaşı alması söz konusu olabilir.

Evli kadının 65 yaş aylığı alması mümkündür. Ancak, eşinin emekli maaşı gibi çeşitli maaşlardan dolayı toplam gelirinin yoksulluk sınırının üstünde olmaması gerekir. Buna ek olarak hanede yaşayan diğer bireylerin de maaşları önemlidir. Hanenin toplam geliri yoksulluk sınırından fazlaysa 65 yaşının üstündeki kişilerin yaş ya da medeni durum fark etmeksizin yaşlılık maaşı almaları mümkün olamaz.

65 yaş aylığını alamayacak kişiler, yoksul olmayan kişilerdir. Evi, arabası, arazisi ya da emekli maaşı gibi maddi birikimleri veya gelirleri olan kişilerin 65 yaş maaşı almaması mümkün değildir. Buna ek olarak 65 yaş aylığı alma konusunda önemli olan şey yalnızca kişinin kendi maaşı ve varlıkları değildir, ikametgâh adresinin bulunduğu hanede yaşayan kişilerin geliri de önemlidir. Yani, kendisi bir maaşa ve varlığa sahip olmasa da aylık hane geliri yoksulluk sınırının üstünde olan kişiler 65 yaş aylığı alamazlar.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı