PTT HGS etiket ücreti ne kadar 2024 güncel?

HGS, araç sahipleri için önemlidir ve bu sistemle ilgili ayrıntıların da dikkate alınması gerekir. İşte HGS hakkında PTT HGS etiket ücreti gibi önemli bilgiler…

EKONOMİ 11.02.2024, 14:10
1
PTT HGS etiket ücreti ne kadar 2024 güncel?
PTT HGS etiket ücreti, etiket tipine göre değişir. Etiket tiplerine göre PTT HGS ücretleri şu şekildedir:

PTT HGS kart ücreti terimi ile PTT HGS etiket ücreti terimi aynı şeyi ifade eder. Bu yüzden PTT HGS kart ücreti de etiket tipine bağlı olarak değişebilir. Kart tipi etikete sahip kartların ücreti 85 TL olarak belirlenmişken yapışkan tipi etikete sahip kartların ücreti ise 60 TL olarak belirlenmiştir.

PTT HGS başvuru işlemlerini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. İlk yöntem, https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/ linkine tıklayarak internet üzerinden HGS başvurusu yapmaktır. Ancak, bu yöntemi kullanmak için PTT online müşterisi olmanız yani, PTT resmi web sitesine üyeliğinizin bulunması gerekir. PTT HGS başvuru işlemleri için kullanılabilecek bir diğer yöntem ise PTT şubelerini ziyaret etmektir. PTT şubelerini ziyaret ederek görevliler aracılığıyla HGS başvuru işlemlerinizi dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

HGS bakiye yükleme işlemi, birden fazla yöntem ile yapılabilir. Kullanabileceğiniz ilk yöntem https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hgs-bakiye-yukleme-gercek-kisi linkine tıklayarak e-Devlet portalı üzerinden işlem yapmaktır. Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise PTT ATM noktalarına giderek ATM üzerinden işlem yapmaktır. Kullanabileceğiniz son yöntem de mobil bankacılık uygulamalarını kullanarak ödemeler sekmesi üzerinden HGS bakiye yüklemektir. Bu üç yöntemi de kullanmak için HGS üyeliğinizin olması gerekir. Aksi taktirde bakiye yükleme işlemi yapmanız mümkün değildir.

HGS ihlal sorgulama işlemi internet üzerinden gerçekleştirilebilir. https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-ihlalli-gecis-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Linke tıkladıktan sonra yönlendirildiğiniz sayfada e-Devlet portalına giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra adınıza kayıtlı olan aracın ya da araçların geçiş ihlali durumunda olup olmadığına ilişkin detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

HGS geçiş ihlali cezası, duruma göre değişiklik gösterebilir. Bu ceza, söz konusu olan HGS gişesinin geçiş ücretinin 4 katı olarak belirlenmiştir. Örnek olarak geçiş ücreti 500 TL olan bir gişeden kaçak şekilde geçerseniz 500 TL yerine 2000 TL ödeme yapmanız gerekir. Bu ek olarak bu fiyat, sadece 15 günlük süreç için belirlenmiştir. 15 günlük süreç aşılırsa ceza ödemesi iki katına çıkabilir.

HGS para kesmeme durumu, yeterli bakiyesi olduğu ve HGS gişelerinden geçtiği halde bakiyesi düşmeyen kişilerin yaşadığı bir durumdur. Bu durumun sebebi ve çözümü bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir. HGS para kesmeme sorunu şu sebeplerle ortaya çıkabilir:Yeterli Bakiye Bulunmaması
HGS üyeliği olan vatandaşlar, geçiş ücretinden daha yüksek olan geçiş ihlali cezasını ödememek için düzenli olarak bakiye yüklemesi yaparlar. Ancak, gelen zamlar doğrultusunda geçiş ücreti için bakiyeniz yeterli olmayabilir. Bakiyeniz söz konusu olan geçiş ücretinin 1 TL bile altındaysa, geçiş ücreti alınmayacak ve yaptırımlar uygulanacaktır. Bu yüzden HGS bakiyenizi de geçiş yapacağınız gişelerin ücretlerini de dikkatli şekilde incelemelisiniz.

HGS geçişleri çoğunlukla çok kısa süreler içinde sisteme yansısa da bazen yoğunluk durumuna göre 48 saate kadar sisteme yansımayabilir. HGS geçişi sisteme yansımazsa HGS geçiş ücreti alınmaz.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı