PTT şartlı eğitim yardımı başvurusu ve sorgulama nasıl yapılır?

Şartlı eğitim programı, maddi açıdan zorluk çeken vatandaşlar için çok önemli bir programdır. İşte şartlı eğitim programına ilişkin işe yarar bilgiler…

EKONOMİ 13.02.2024, 01:20
2
PTT şartlı eğitim yardımı başvurusu ve sorgulama nasıl yapılır?

PTT şartlı eğitim yardımı başvuru ve sorgulama işlemleri için e-Devlet partalını kullanmanız gerekir. Bu işlem için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz. Bu link üzerinden yalnızca şartlı eğitim destek paketi ile ilgili değil, devlet tarafından verilen diğer destek paketleri ile ilgili de sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sayfada üst köşede bulunan yeni başvuru butonuna tıklayarak da şartlı eğitim de dahil olmak üzere birçok destek paketine başvuruda bulunabilirsiniz.

PTT şartlı eğitim yardımı, öğrencinin yaşı ve eğitim seviyesi gibi faktörlere bağlı olarak değişik tutarlarda ödenebilir. Eğitim seviyesi ve cinsiyete göre şartlı eğitim yardımı şu şekildedir:

PTT şartlı eğitim yardımı ayın 24’ü ile 28’i arasında yatmaktadır. Yani, ayın 29. gününe kadar yardımdan faydalanan tüm öğrencilerin ya da velilerin hesaplarına şartlı eğitim yardımı yatacaktır.

Şartlı eğitim yardımı şartları başlıca şunlardır:

Şartlı eğitim yardımının kesilmesinin birçok nedeni olabilir. Şartlı eğitim yardımının kesilmesine yol açacak nedenler başlıca şunlardır:Şartlı eğitim yardımı haricinde başvurabileceğiniz ve faydalanabileceğiniz birçok destek paketi bulunur. Bu paketler, başlıca şunlardır:
1. MEB Kırtasiye Yardımı
MEB tarafından özellikle de eğitim öğretim yılının başladığı dönemler olan Eylül ve Ekim aylarında kırtasiye yardımları verilmektedir. Bu yardımlar kapsamında ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin kırtasiye ihtiyaçları karşılanabilir. Bu ihtiyaç karşılama durumu, döneme göre para ödemesi ya da materyal verilmesi şeklinde gerçekleşebilir. Ödenen paralar, öğrencinin yaşı küçük olduğu için velisi olan ebeveyninin başvuruda belirtmiş olduğu banka hesabına yatar.
2. Kaymakamlık Öğrenci Yardımları
Kaymakamlıklar da ülkemizde öğrenciye destek sağlama konusunda aktif rol oynarlar. Çeşitli dönemlerde kaymakamlıklar tarafından farklı öğrenim düzeylerinde eğitim gören öğrencilere yönelik yardımlar yapılır. Bu yardımlar, tek seferlik ödemeler ya da burs ödemeleri şeklinde olabilir.
3. Belediye Öğrenci Yardımları
Belediyeler, lise ya da üniversite öğrencileri gibi farklı düzeylerde eğitim gören öğrencilere yönelik destek sağlarlar. Belediyeler çoğunlukla o şehirde okuyan ve ikamet eden üniversite öğrencilerine yardım sağlasa da zaman zaman ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine de destek paketi sunabilirler.
4. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardım konusunda en aktif olan kurumdur. Aile ve Sosyal Hizmetler bakanlığı her yaşta ve cinsiyetteki öğrencilere muhtaç oldukları sürece yardım edebilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 04 Mart 2024
İmsak 05:39
Güneş 06:58
Öğle 12:55
İkindi 16:09
Akşam 18:42
Yatsı 19:57
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı