Ramazan Pişkin (Diyarbakırlı Ramazan Hoca) kimdir?

Diyarbakır'da din hakkında konuşmalarıyla Ramazan Hoca diye tanınan ve İstanbul'a gelerek çay ocağı açan Ramazan Pişkin öldürüldü. Peki Ramazan Pişkin (Diyarbakırlı Ramazan Hoca) kimdir?

GÜNDEM 01.02.2024, 12:45
7
Ramazan Pişkin (Diyarbakırlı Ramazan Hoca) kimdir?
Diyarbarkır’da bulunan Ulu Cami’de yaptığı konuşmalarla tanınıp sosyal medyada "Diyarbakırlı Ramazan Hoca" olarak anılan Ramazan Pişkin, İstanbul'da kendisine ait çay ocağında bıçaklanarak öldürüldü. 

Ramazan Pişkin, 1972 yılında Diyarbakır'da dünyaya geldi.
Küçük yaşlardan beri İslam’ı araştırıp dini kitaplar okuyan Ramazan Pişkin, kendini İslamiyet’e adadı.
Bir süre sonra çevresinden “Deli” damgası yemeye başladı.
Hiç kimseyi umursamayan Ramazan Pişkin, küçük yaşlardan itibaren araştırıp öğrendiği bilgileri Diyarbakır Ulu Cami’de vatandaşlara anlatmaya başladı. 
2015 yılından beri başta Diyarbakır Ulu Cami olmak üzere camilerde yaptığı konuşmalarla tanınmaya başlayan Pişkin, sosyal medya platformlarında yayılan videolarıyla ünlü oldu.
Pişkin, 2020 yılında haftada bir gün mezarlıklardaki ağaçları budayarak ve tesbihçilere yardımcı olarak geçimini sağladığını söyledi. 
Hakkında açılan bir dava sonrası gözaltına alındı ve akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle Elazığ Fetih Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümünde tedavi altına alındı.
Diyarbakır 13. Asliye Ceza Mahkemesi'nin 27 Mayıs 2020'de açıkladığı kararda, Pişkin'in 6 ayda bir muayene olması şartıyla serbest bırakılması kararlaştırıldı.
Söz konusu mahkeme kararı ise, 8 Ocak 2017 tarihinde, Ulu Cami'yi ziyaret eden bir kadına yönelik ''Bu şekilde dolaşamazsınız, ince giyinmişsiniz, içinizi görüyorum'' gibi sözlerle taciz, takip ve ifşa ettiği şikayetiyle başlatılan soruşturma ve "cinsel taciz suçu"ndan açılan davada verilmişti.  Ramazan Pişkin, geçmişte 'Deli' yakın zamanlarda ise 'Ramazan Hoca' ve 'Filozof Ramazan' olarak anıldı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Şubat 2024
İmsak 05:51
Güneş 07:10
Öğle 12:57
İkindi 16:04
Akşam 18:34
Yatsı 19:48
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı