“Rantlı alanlar değil, riskli yapılar dönüştürülmeli”

Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, konut stokunun yenilenmesinde riskli yapıların öncelikli olması gerektiğini söyledi.

GÜNDEM 10.02.2024, 07:30
2
“Rantlı alanlar değil, riskli yapılar dönüştürülmeli”
Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, depreme dayanıksız riskli yapıların dönüşümü için mevcut kanunun yeterli olmadığının altını çizerek, dönüşümlerde riskli yapılar yerine rantı yüksek yapıların tercih edildiğini söyledi.
Haber: TBMM Bürosu
Saadet Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Atmaca, Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinden hareketle, oluşabilecek can kayıplarını azaltmak için öncelikle riskli yapıların dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti. Atmaca, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerin birinci yıl dönümü dolayısıyla hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, zarar gören vatandaşlara da sabır diledi. Atmaca, açıklamasında, 2012 yılında çıkartılan ‘Riskli Alanların ve Yapıların Dönüştürülmesi Kanunu’nun amacına hizmet etmediğini ve mevcut uygulamanın rant odaklı olduğunu dile getirdi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin herkesi derinden üzdüğü gibi Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğini acı şekilde hatırlattığını belirten Atmaca, "Deprem olacak mı, olmayacak mı?’ noktasına odaklanmaktan ziyade ‘Deprem mutlaka olacak ve hemen olacak’ ön kabulü ile beklenen depremlere karşı hazırlık yapma mecburiyetimiz vardır. Evet, depremlerde insanlarımız ölüyor ama merhum ‘deprem dedemiz’ Ahmet Mete Işıkara'nın dediği gibi ‘Öldüren depremler değil, depreme dayanıksız yapılardır.’ Yapılan incelemeler, deprem anında can kaybına sebebiyet verecek yıkımların mevcut yapı stokunun %5 ile %10 arasında olduğunu göstermektedir. Ağır ve orta hasar alan yapıların çoğunda can kaybı olmadığı görülmüştür. Depremde can kaybını azaltmak için yıkılacak yapıları öncelikle tespit etmemiz ve bu yapıları güvenli hale getirmemiz gerekiyor” uyarısını yaptı.

“31 Mart seçimleri öncesi kentsel dönüşüm gündeme gelmeye başlamıştır”  ifadelerini kullanan Atmaca, “Ancak öyle anlaşılıyor ki riskli yapıların değil yine rantı yüksek olan yapıların dönüşümü sağlanacak. Çünkü mevcut kanun, kentte bulunan en riskli yapıları değil müteahhitlerin ve mal sahiplerinin talebi üzerine dönüşüm yapılmaktadır” eleştirisini yaptı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 03 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı