Rektör seçiminde eskiye dönülmeli

*Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanının rektör atamasını Anayasa’ya aykırı buldu… Karar, yeni tartışmalara neden oldu.

GÜNDEM 06.06.2024, 04:35
1
Rektör seçiminde eskiye dönülmeli
Önceki gün alınan kararda AYM, rektör atamalarının cumhurbaşkanı tarafından yapılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu vurguladı. Kararı Millî Gazete’ye değerlendiren Bursa Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Turan, AYM’nin bu kararı ile rektör atamalarında yeni bir yasal düzenlemeye dikkat çektiğini belirterek, “Rektör atamalarında eski seçim sistemine dönülmesi gerekli” diye konuştu. Eğitim alanında büyük tartışmalara neden olan rektör atamaları ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nden dikkat çeken bir karar çıktı. Anayasa Mahkemesi, cumhurbaşkanına doğrudan rektör atama yetkisi veren düzenlemeleri iptal etti. İptal kararları 12 ay sonra yürürlüğe girecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yetkiyi veren maddeler, 2018 yılında yayımlanan kanun hükmünde kararnamede yer alıyordu. AYM bu kararı Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti.

Kararı Millî Gazete’ye değerlendiren Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selahattin Turan, önceden uygulanan düzenlemeyi hatırlatarak, “Düzenleme daha önce, üniversitede yapılan seçim sonucunda ‘en çok oyu alan 3 aday arasından cumhurbaşkanı tarafından atanır’ şeklindeydi. Yani önceden rektörleri öğretim elemanları seçiyordu. Böylece öne çıkan rektör adayı seçim ile geliyordu. Bu durum da yasa ile düzenlenmişti” dedi.

Eski sistemin daha düzenli bir sistemin olduğunun altını çizen Turan, demokratik açıdan kurum içi dengelerinde sağlandığını ifade ederek, “Tekrar eski rektör seçim sistemine geçiş gerekiyor. Önceden olan bir denge vardı. Kurum içi dengeler bozuldu. Üniversiteler özgür kurumlar, siyasi oluşumdan uzak olmalıdır. Anayasa Mahkemesi yasaya aykırı buldu. Yani burada yasal düzenleme önerdi” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı