Son Dakika

Resmi Gazete'de yayımlandı: Uçağa binecek yolcular aman dikkat!

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Türk Sivil Havacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, deniz ve hava taşımacılığında önemli düzenlemeler getiriyor.

GÜNDEM 09.07.2024, 13:45
1
Resmi Gazete'de yayımlandı: Uçağa binecek yolcular aman dikkat!
Denizlerde ve Havaalanlarında Yeni Düzenlemeler: Liman Ücretleri, Sera Gazı Bedeli ve Güvenlik Önlemleri
Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yasa ile denizcilik ve havacılıkta önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler, liman ücretleri, sera gazı emisyonu bedeli ve havacılık güvenliği gibi konuları kapsıyor.
Söz konusu düzenlemeye göre atılan yeni adımlar şu şekilde:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, deniz ve iç sular ulaşımını geliştirmek ve adil rekabet sağlamak amacıyla liman, iskele ve kıyı yapılarında gemilere verilen hizmetlere ilişkin taban ve tavan ücretlerini belirleme yetkisine sahip olacak. Demirleme ücreti, geminin grostonu başına 2 lirayı geçmeyecek şekilde Bakanlık tarafından belirlenecek ve her yıl enflasyona göre güncellenecek. Cumhurbaşkanı bu miktarı 10 katına kadar artırma yetkisine sahip.

Yük veya yolcu taşımacılığı için limanlara gelen veya limanlardan ayrılan ticari gemilerden, saldıkları sera gazı emisyonlarına karşılık bedel alınacak. Ayrıca söz konusu bedel, geminin emisyon miktarı ve Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemi'ndeki güncel karbon fiyatı esas alınarak hesaplanacak. Toplanan bedeller ise yeşil denizcilik yatırımlarını desteklemek için kullanılacak.

Tüm yolcular, havaalanlarına ve uçaklara girerken yanlarındaki eşyalarıyla teknik cihazlarla ve gerektiğinde elle aranacak. Teknik aramada sorun yaşanırsa ve yolcu elle aramayı kabul etmezse, uçağa binmesine izin verilmeyecek. Havacılık güvenlik tedbirleri, özel güvenlik görevlileri tarafından genel kolluk gözetiminde uygulanacak.

Sivil havacılıkta yetki ve yükümlülüklere aykırı davrananlara uygulanacak idari para cezaları önemli ölçüde artırıldı.
Örneğin, havacılık güvenliğini ihlal edenlere 20 bin liradan 500 bin liraya kadar, uçakta işlenen suçları yetkililere bildirmeyen pilotlara 10 bin liradan 500 bin liraya kadar ceza verilebilecek. Uçuş izni almadan insansız hava aracı uçuranlara da 60 bin lira idari para cezası uygulanacak.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:54
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:59
Yatsı 21:29
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı