Ruhsatsız eve DASK yapılır mı?

Bir süredir yürürlükte olan uygulamalar arasında yer alan DASK, son dönemlerde arama motorlarında da sık sık sorgulanmaya başlandı. Peki, ruhsatı olmayan evler için DASK yapılması mümkün mü? Yalnızca arsa tapusu üzerinden DASK yapılır mı? İşte detaylar…

ÇEVRE 16.03.2024, 04:25
1
Ruhsatsız eve DASK yapılır mı?
Gündelik hayat akışı içerisinde karşılaşılabilecek olası riskli durumlara karşı kişiyi ve mallarını güvence altına alabilmek adına birçok sigorta uygulaması yapılmaktadır. Bu kapsamda evler için de DASK poliçesi yaptırılması zorunlu tutulmuştur.
Zorunlu Deprem Sigortası yapılması ve sürecin yönetilmesi için kurulmuş olan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, 17 Ağustos 1999 tarihinde gerçekleşmiş olan deprem felaketinin ardından daha büyük bir ilgi ile karşılanmaktadır. Yakın zaman önce 11 ilimizi direkt olarak etkileyen asrın felaketi ile birlikte bir kez daha gündeme gelen bu sigorta türü, arama motorlarında da sık sık sorgulanmaya başlanmıştır. Peki, DASK ruhsatsız ev için de düzenlenebilir mi? Elinde yalnızca arsa tapusu bulunan kişi DASK için başvuru oluşturabilir mi? İşte konuya dair tüm merak edilenler…

Binada deprem sebebi ile oluşabilecek hasarları poliçede belirtilmiş olan teminatlar ve limitler dahilinde karşılamayı hedefleyen DASK, bir sigorta türüdür. DASK, düzenlemeler neticesinde zorunlu tutulmuştur. Ancak bazı binalar için çeşitli faktörlerden ötürü DASK poliçesi düzenlenememektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması kapsamında olan binalar ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Doğal Afetler Sigortalar Kurumu tarafından uygulanan düzenlemeye göre DASK kapsamında olamayan binalar ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

Tapusu bulunmayan ev için DASK poliçesi düzenlemez. Bunun nedeni ise herhangi bir taşınmaza deprem sigortası yapılabilmesi için düzenleme gereğince tapu zorunluluğu şartının getirilmiş olmasıdır. Ayrıca iskanı olmayan evler için de DASK poliçesinin düzenlenmesi mümkün değildir.

Tapu kaydı veyahut da tarla vasfı ile ‘kayıtlı mesken’ olarak kayda geçmiş olan binalar, kanun hükümde kararname ile Zorunlu Deprem Sigortası kapsamına dahil edilmiştir. Özetlemek gerekirse DASK poliçesi için kat irtifakının olup olmadığına, yapının bağımsız bir mülkiyet olup olmadığına bakılmaz. Arsa tapusuna sahip olunması o yapı için DASK poliçesinin düzenlenmesi gerektiği anlamını taşımaktadır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı