Rum tarafından diplomatik ahlaksızlık! KKTC'den sert tepki...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeiti BM yetkililerinin Kıbrıs Türk ve Rum tarafıyla New York'ta gerçekleştireceği görüşmelerle ilgili temaslarını basına sızdıran Rum kesimini kınadı.

DÜNYA 16.09.2021, 23:30
4
 Rum tarafından diplomatik ahlaksızlık! KKTC'den sert tepki...
BM yetkililerinin Kıbrıs Türk ve Rum tarafıyla New York'ta gerçekleştireceği görüşmelerle ilgili temasları Rum tarafından basına sızdırıldı.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Rum kesimini eleştirerek, "Rum tarafı diplomatik etik kurallarını çiğniyor" açıklamasını yaptı.
Cumhurbaşkanlığı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar'in, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı telefonla arayarak, Genel Sekreter Antonio Guterres'in 27 Eylül'de New York'ta olası bir üçlü görüşme daveti yapma düşüncesinde olduğunu ifade ettii
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden yapılan açıklamada, Tatar'ın, Genel Sekreter'den resmi bir davet gelmesi halinde Rum lider Nikos Anastasiades ile Genel Sekreteri'n de yer aldığı, gayriresmi üçlü bir görüşmeye katılabileceğini Spehar'a bildirdiği vurgulandı.

Rum yönetiminin, siyasi manevra peşinde koştuğu belirtilen açıklamada, "Taraflara resmi davet yapılmadan nabız yoklama şeklinde BM yetkilileri tarafından yapılan istişareleri anında basına sızdıran Rum liderliği, diplomatik etik ihlali yanında gerçek niyetinin siyasi manevra ve imaj yaratma olduğunu bir kez daha göstermiştir. Rum tarafı diplomatik etik kurallarını çiğniyor." ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, Genel Sekreter tarafından resmi davet yapılması halinde, Kıbrıs Türk tarafı olarak Cenevre'de masaya koyulan öneri ve yeni vizyon (Kıbrıs egemen eşitliğe dayalı iki devletli çözüm) temelinde Cumhurbaşkanı Tatar'ın bu üçlü gayriresmi toplantıya iyi niyet ve yapıcı bir anlayışla katılacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı