Rusya'dan ABD'ye 'uranyum' uyarısı: Sonuçlarından sorumlu olacak

Uranyum, atom numarası 92 olan ve "U" harfiyle gösterilen bir kimyasal elementtir. Gümüşümsü bir metal olan uranyum, birçok ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak içim nükleer reaktörlerde kullanılır. Periyodik tabloda aktanitler kısmında bulunan uranyum, radyoaktif bir elementtir.

DÜNYA 07.09.2023, 16:00
1
Rusya'dan ABD'ye 'uranyum' uyarısı: Sonuçlarından sorumlu olacak
Uranyum, doğal olarak oluşan en ağır elementtir. Doğadaki uranyumun yaklaşık %0,71'i bölünebilme yeteneğine sahip (fisil) Uranyum-235 izotopu içerir.
Uranyum, nükleer enerji santrallerinde yakıt olarak kullanılır. Uranyumun fisyon tepkimesine girerek bölünmesi sonucunda açığa çok yüksek miktarda enerji çıkar. Bu bölünme için, nötronlar yüksek bir hızla uranyum elementinin çekirdeğine çarpar.
Uranyum, nükleer silah yapımında da kullanılır. Uranyum-235 izotopu, nükleer fisyon tepkimesini başlatabilen bir nükleer yakıttır. Uranyum-235 izotopunun zenginleştirilmesi, yani bölünme yeteneğinin artırılmasıyla, nükleer silah yapımında kullanılan silah kalitesinde uranyum elde edilebilir.
Uranyum, radyoaktif bir elementtir. Bu nedenle, uranyumun çıkarılması, işlenmesi ve kullanımıyla ilgili çalışmalarda radyasyondan korunmak için özel önlemler almak gerekir.
Uranyumun çevresel etkileri de dikkate alınması gereken bir konudur. Uranyum madenciliği, çevreye radyoaktif kirlilik yayabilir. Uranyumun yakıt olarak kullanılmasından kaynaklanan radyoaktif atıkların da güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi gerekir.
Uranyum, önemli bir enerji kaynağıdır. Ancak, uranyumun kullanımıyla ilgili risklerin de farkında olmak gerekir.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'un açıklamasına göre, ABD'nin Ukrayna'ya göndermeyi planladığı zayıflatılmış uranyumlu mühimmatlar, çevre ve insan sağlığı için ciddi riskler oluşturabilir. Bu mühimmatların kullanımı, hava kirliliğine, kanser ve diğer hastalıklara neden olabilir. Ayrıca, mühimmatların kullanıldığı bölgelerde yaşayan insanların sonraki nesilleri de bu sorunlardan etkilenebilir.
Peskov'un açıklamasında, ABD'nin bu mühimmatların kullanımından kaynaklanan sonuçların sorumluluğunu üstlenmesi gerektiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 23 Eylül 2023
İmsak 05:00
Güneş 06:20
Öğle 12:36
İkindi 16:02
Akşam 18:43
Yatsı 19:58
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı