Rusya'ya giden Japon milletvekili, partisinden ihraç edildi

Japonya'da muhalefet cephesinden "Nippon İşin no Kai" (JIP) milletvekili Muneo Suzuki, habersiz Rusya'ya yaptığı ziyaret sonrası partisinden ihraç edildi

DÜNYA 11.10.2023, 08:40
Rusya'ya giden Japon milletvekili, partisinden ihraç edildi
Danışma Meclisindeki JIP milletvekillerinden Muneo Suzuki'nin, geçen hafta Rusya'ya ziyareti ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Andrey Rudenko ile görüşmesi tepki çekti.
Parti içindeki Etik Komitesi'nin açıklamasında "disiplinsiz davranış" sergilediği kaydedilen Muneo, JIP Başkanlık Divanı kararı doğrultusunda, partiden resmen ihraç edildi.
Kararda, Muneo'nun deniz aşırı ziyareti partiye önceden bildirmeksizin gerçekleştirmesi ve bu ziyaretinde "tartışmalı açıklamalarda" bulunmasının etkili olduğu belirtildi.
Ziyarete ilişkin Rusya basınında yer alan görüntülerde Muneo'nun, "Ukrayna'ya karşı saldırılarda Rusya'nın kazanacağından yüzde yüz emin olduğunu" söylediği yansımıştı.
75 yaşındaki Muneo'nun ziyareti, Şubat 2022'de başlayan Rusya-Ukrayna krizi sonrası, Japonya'dan bir milletvekilinin Rusya'ya düzenlediği ilk ziyaret olarak kayda geçmişti.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Aralık 2023
İmsak 06:01
Güneş 07:26
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:29
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı