Saadet Grubu’nun ilk yasa teklifi, emeklilere zam olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 28. Dönem’in ikinci yasama yılına 1 Ekim Pazar günü başlayacak. Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran Cumhur İttifakı, yasa teklifleri üzerinde çalışmalar yaparken Saadet Grubu’nun ilk teklifi hazır.

SİYASET 30.09.2023, 04:35
Saadet Grubu’nun ilk yasa teklifi, emeklilere zam olacak
Temmuz ayında yapılan %25’lik zamdan faydalanamayan milyonlarca emekliyi ilgilendiren yasa teklifi üzerinde karar kılan grup, artan hayat pahalılığı ve enflasyon karşısında çaresiz kalan emeklilerin Meclis’teki sesi olacak. Yasa teklifinde emeklilerin yanı sıra sabit gelirlilerin de maaşlarının açlık sınırının üzerine çıkarılması hedeflenirken ikinci yasa teklifi ise siyasi ahlâk yasası olacak.
Saadet Partisi Meclis Grubu, yeni yasama dönemine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz günlerde genel başkanların katıldığı toplantıyla Meclis’te yapılacak çalışmalar konusunda karar alınırken, Emekliler, Siyasi Ahlâk Yasası, İmar Yasası başlıklarında teklifler sunacak.
Geçtiğimiz yılın yasama döneminde kurulan Saadet Grubu, TBMM’nin 1 Ekim tarihinde yapılacak olan özel oturum ile başlamasıyla birlikte Meclis başkanlığına sunacağı yasa tekliflerini hazırladı. Geçtiğimiz haftalarda genel başkanların katıldığı toplantıyla birlikte yeni yasama dönemine dair çalışmalarda sunulacak olan tekliflerde ortak kararlar alan Saadet Grubu’nun ilk hedefi ekonomik krizin etkilerini en çok hisseden emekli ve sabit gelirliler maaşları olacak.
Temmuz ayında yapılan %25’lik zamdan faydalanamayan milyonlarca emekli, iktidarın yapacağı ara zammı beklemeye devam ederken iktidar partisinin kurmaylarının yaptığı açıklamalar ise kafa karıştırıyor. Kimi açıklamalara göre Meclis’in açılmasıyla, kimi açıklamalara göre ise yılsonunda zam yapılması konuşulurken Saadet Grubu, Meclis’te ara zammın bir an önce yapılması için çalışmalarını kamuoyuna açıklayacak. Meclis Başkanlığı’na sunulacak yasa teklifi ile birlikte 7.500 lira maaş alan emeklilerin açlık sınırının üstüne çıkarılmasını isteyen Saadet Grubu, teklifin diğer ayağında bulunan sabit gelirlilerin uzun vadede yoksulluk sınırının üstünde maaş alması istenecek.
Son yıllarda siyaset kurumunda artan yolsuzluk iddialarının arttığını göz önünde bulunduran Saadet Grubu’nun ikinci yasa teklifi Siyasi Ahlâk Yasası olacak. Geçtiğimiz günlerde tutuklanan suç örgütü liderinin siyasetçi ve yargı kurumunda çalışan kişilerle olan ilişkilerinin yanı sıra geçmişte bakanlık/vekillik yapan bazı kişilerin şirketlerde Yönetim Kurulu üyeleri olması gibi hadiseleri yasa teklifine gerekçe olarak gösteren Meclis grubu bu tarz uygulamaların ve yolsuzluğun önünü kesmek için teklifte ısrarcı olacak. Mülakatın kaldırılması, imar yasası gibi başlıklar ile birlikte ülkenin ve Meclis’in gündemine göre teklifler hazırlanıp sunulacak.
Haber: Ali Ekber

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 30 Kasım 2023
İmsak 06:00
Güneş 07:25
Öğle 12:32
İkindi 15:08
Akşam 17:30
Yatsı 18:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı