Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan: Sınır illerinde demografik yapı korunmalı

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, 6 Şubat depremlerinin ardından Hatay başta olmak üzere demografik yapının korunması için nüfus ve göç dağılımı konusunda özel bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğini ifade ederek, “Diğer illere taşınan vatandaşlarımızın geri dönmeleri çok önemlidir” dedi.

GÜNDEM 28.08.2023, 04:35
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan: Sınır illerinde demografik yapı korunmalı
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Doç. Dr. Necmettin Çalışkan, demografik yapı ve stratejik öneme sahip Hatay’da büyük ölçüde mülteci sorunu bulunduğuna dikkati çekerek konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşıdı. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Çalışkan, depremden sonra Hatay ile ilgili özel bir çalışmanın yürütülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere ilgili bakanlıkların ve kurumların, ili terk eden vatandaşlarımızın stratejik öneme sahip Hatay'a geri dönmelerinin temini için çalışmalar yürütülmelerinin çok önemli olduğunu ifade eden Çalışkan, “Sınır ili olan Hatay’da, demografik yapının bozulma tehlikesi de tedbir alınması gereken yüksek hassasiyetli bir konudur. Diğer illere taşınan vatandaşlarımızın geri dönmeleri çok önemlidir. Buna yönelik her türlü çalışma ve planlamanın yapılması gerekmektedir.” dedi.

Çalışkan, İçişleri Bakanı Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti: “ Deprem bölgesinden nüfus kayıt verilerine göre kaç vatandaş başka illere taşınmıştır? Diğer illere taşınan vatandaşlarımız için Hatay'a tekrar dönmelerine yönelik herhangi bir çalışma ve planlama yapılmakta mıdır? Bu çerçevede dönüş için öngörülen süre ne kadardır? Deprem bölgesinde barınan kaç mülteci, diğer illere göç etmiştir? Bu mültecilerin döneceği yerlerde konteyner vb. barınma imkânları ayarlanmış mıdır? Yoksa çadırlara mı yerleştirileceklerdir?”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı