Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman: Bütçede millet yok, dış güçler var

Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, 2024 bütçesini eleştirdi.

GÜNDEM 27.12.2023, 04:35
Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman: Bütçede millet yok, dış güçler var
Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, 2024 bütçesine karşı olduklarını söyledi. Bu bütçede ayrıcalıklı bir azınlığın olduğunu ancak gariban, fedakâr ve cefakâr milletimizin olmadığını belirten Karaman, bütçede yandaşların, rantiyecilerin, rüşvetçilerin, tefecilerin, iş birlikçilerin, lobicilerin ve dış güçlerin olduğunu kaydetti.
TBMM Genel Kurulunda söz alan Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, konuşmasına Kuzey Irak’taki Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde şehit olan 12 askere rahmet dileyerek başladı. Karaman, yaralılara acil şifalar, milletimize başsağlığı dileklerinde bulundu.
İktidar partisi milletvekillerinin bu bütçeye niçin "evet" dediklerini anlamadığını söyleyen Karaman, “Bakınız, bir bütçenin en önemli sonucu nedir? O bütçenin denk bütçe olmasıdır, yani gelirlerin ve giderlerin birbirini karşılamasıdır. Yani iktidarın bir yıl boyunca yapacağı bütün harcamaların o yıl elde edeceği gelirlerle karşılanabilmesidir. Peki, önümüze gelen bu bütçe böyle mi? Maalesef, hayır. Yirmi bir yıllık iktidarınız boyunca hazırladığınız hiçbir bütçede böyle bir hedefi tutturamadınız, daha doğrusu böyle bir derdiniz olmadı veya olamadı. Geçen süre zarfında 21 tane bütçe yaptınız ve bu bütçelerin hiçbirinde denk bütçe oluşturamadınız, 22'ncisini önümüze getirdiniz ve sonuç aynı. Hazırladığınız 21 bütçe yirmi bir yılda 2 trilyon liraya yakın açık verdi, şimdi 22'ncisi önümüzde ve öngördüğünüz bütçe açığı 2,6 trilyon lira, yirmi bir yıldaki toplam bütçe açığından daha fazla bir bütçe açığı; yazık, günah.’’ dedi.
Rant çevreleri tarafından devlet kaynaklarının gasbedildiğini, faiz lobileri ve modern tefeciler olan bankalar eliyle vatandaşın emeğinin sömürüldüğünü dile getiren Karaman, “Refah, huzur, güven, adalet ve kalkınma vaat ederek geldiğiniz iktidarınızda hem devleti hem de milleti daha fazla sefalete, daha fazla yoksulluğa ve çöküşe mahkûm ettiniz; bu sözlerim için kızmayın, zira tüm bu rakamlar sizin verdiğiniz rakamlar. Tek başına sürdürdüğünüz yirmi bir yıllık iktidarınızda beklenen kalkınma bir türlü gerçekleşmediği gibi temsilcisi olduğunuz faizci, kapitalist ekonomi politikalarınız adil bir paylaşımı ve adaletli gelir dağılımını da maalesef sağlayamadı. Faiz-enflasyon-borç sarmalında devleti o çok yakındığınız dış güçlere esir ettiniz, vatandaşı da o dış güçlerin kölesi hâline getirdiniz.’’ ifadelerini kullandı.
Faizlerin 1990’lı yıllardaki gibi yükseldiğine dikkat çeken Karaman, faizlerin yüzde 50’lilere yaklaştığını dile getirerek, merkezî yönetim borç stokunun 6,5 trilyonu aştığını söyledi. 2024 bütçesinin Amerika ve Avrupa bakanlarını memnun ettiğini Karaman, ‘‘Vergi yükü günden güne artmakta, ödeyeceğimiz borç faizi ise 15 bakanlığımızın bütçesini geçmiş durumda. Tüm rakamlara karşı yatırıma ayrılan bütçe sadece 1,5 trilyon. Vatandaş bu kadar yükün altından kalkamıyor ve inim inim inliyor; bunun bir sonucu olarak borcunu ödeyemiyor, maddi imkânsızlıklar nedeniyle ciddi bir bunalım hâli yaşıyor. Bu durum, iflasları, suçları, ahlaki değerlerin kaybını ve nihayetinde toplumsal bozulmayı da beraberinde getiriyor.’’ şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı