Saadet Partisi'den 'ittifak içi ittifak' açıklaması: 3 olur ama 4, 5..

Saadet Partisi, DEVA, Gelecek Partisi'nin 14 Mayıs seçimleri için ortak bir milletvekili listesi çıkaracağı konusundaki gelişmelere dair yeni bilgiler geliyor.

GÜNDEM 19.03.2023, 13:10
2
Saadet Partisi'den 'ittifak içi ittifak' açıklaması: 3 olur ama 4, 5..
Saadet Partisi Genel Başkanvekili Prof.Dr. Sabri Tekir,  İzmir İktisat Kongresi’ne katıldığı programda Independent Türkçe’nin sorularını yanıtladı. 
Gökçen Tuncer'in haberinde ittifak içinde ittifak görüşmelerinin olduğunu doğrulayan Tekir “Bunların görüşmeleri yapılır. Seçim listeleri düzenlenip teslim edilinceye kadarki dönem içerisinde bunlarla ilgili görüşmeler son ana kadar devam eder” dedi. 
“Üç parti için konuşuyoruz değil mi?” sorusuna “Bu dörde de çıkabilir” diyen Tekir şöyle devam etti: 

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in “Demokrasilerde çareler tükenmez” sözüne atıf yapan Sabri Tekir, “Bazen de imkan dahilinde gördüğünüz şey, birden bozulabilir. O nedenle görüşmelerin, sağlıklı bir şekilde yürüdüğünü söyleyebilirim. Sonucunun da sağlıklı olmasını dilerim” diye konuştu.

“Bu partilerin numerik değerlerinin toplamından çok, meydana getireceği sinerji ile onun iki misli bir oy getireceği kanaatini taşıyorum” diyen Tekir, Millet İttifakı’nın içerisindeki ittifakın yüzde 12-13 nispetinde bir oy alması halinde 80 ila 100 milletvekili çıkabileceğini tahmin ettiğini söyledi. 
Tekir, “İçinde bulunduğumuz konjonktür böyle bir tahmini makul kılıyor” dedi. 

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, 11 Mart’ta bir televizyon programında yaptığı açıklamada  "Gelecek ve DEVA Partisi’yle seçim ittifakı yapılmasını önemsiyorum" ifadesini kullanmıştı. 
“Üç parti ayrı ayrı seçime girdiğimiz zaman alacağımız oy mertebeleri anketlerde şöyle veya böyle görünüyor. En fazla 3-4 milletvekili çıkartılabiliyor. Ancak biz bir araya geldiğimiz zaman mecliste 30-40 milletvekili ile temsil edilme imkânımız var” diyen Karamollaoğlu, “Bir ittifak içerisinde bir araya gelirsek 30-40 milletvekili çıkarabiliriz ama doğuracağı sinerjiyle birlikte 130-140’lara çıkarabiliriz” demişti.
Mevcut üç partiden biri iki parti haline de gelebilir. Diğer partiler kendi listelerine de dahil edebilir. Bu görünüşte üç parti olur, ama gerçekte dört parti de olabilir beş parti de olabilir. Altılı masaya dahil olan siyasi partiler arasında 2, 3 hatta dörtlü kombinasyonun olabileceği kanaatini taşıyorum. Siyasette olmaz diye bir şey yoktur.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Nisan 2023
İmsak 04:57
Güneş 06:18
Öğle 12:48
İkindi 16:20
Akşam 19:07
Yatsı 20:23
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı