Saadetli Çalışkan, uyardı: Hatay boşalıyor arkadaşlar

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, deprem sonrası Hatay’ın sorunlarının giderek arttığını söyledi… sıkıntıların artık bir Milli Güvenlik sorunu haline dönüştüğünü aktardı…

GÜNDEM 27.11.2023, 04:35
Saadetli Çalışkan, uyardı: Hatay boşalıyor arkadaşlar
Haber: TBMM Bürosu
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, önemli uyarılarda bulundu. Çalışkan, “Hatay elden gidiyor! Hatay boşalıyor! Hataylı insan gelecek görmediği için, belirsizlik olduğu için başka illere taşınıyor. Bugün acilen yapılması gereken şey; Hatay'ın problemlerinin çözülmesi” dedi.
Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, 6 Şubat’ta gerçekleşen depremin ardından Hatay ve etkilenen illerdeki sorunlara işaret etti. Çalışkan, Hatay’da vatandaşların şehri terk ettiği uyarısını yaparak, acilen önlemler alınması gerektiğine işaret etti.

Çalışkan, açıklamasında, “Hatay ve deprem bir araya geldiğinde yüreklerde hâlâ derin bir acı hissediliyor. 6 Şubat depreminin ardından neredeyse 9 ay geçmiş olmasına rağmen sorunlar azalmak bir yana, katlanarak büyümeye devam ediyor. Enkaz altından geçtiğimiz hafta çıkan 3 cenaze, acı gerçeği gözler önüne seriyor. Bu insanların, ailelerinin yaşadığı acıyı anlamak mümkün değil. Hâlâ enkaz altında cesetlerin olabileceği düşüncesi ise içleri burkuyor. Sorumsuzluk, vicdansızlık ve ihmalkârlık; Hatay’a yapılan en büyük haksızlık” dedi.

Hatay’ın deprem sonrasında sorunlar yaşamaya devam ettiğine dikkat çeken Çalışkan; Hatay’ın, depremin üzerinden geçen 9 aya rağmen ulaşım, sağlık, barınma, güvenlik ve temel ihtiyaç maddelerinde ciddi sorunlar yaşamaya devam ettiğinin altını çizerek, “Samandağ ve Narlıca-Altınözü yolları hâlâ tamamlanamadı. Üstelik Türkiye'nin önemli geçitlerinden biri olan Belen Geçidi ihmal ediliyor. AK Parti yöneticilerine, seçim öncesinde halka yüzlerini gösterip samimi bir icraat yapmaları çağrısında bulunuyorum” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Milletvekili Necmettin Çalışkan, Hatay’ın korunmaya ihtiyacının olduğuna dikkat çekerek, “Bazı arkadaşlar, kanunda özel statü gibi bir imkân olmadığını belirtiyor. Bu meclis bu ülke, şapkadan tavşan çıkarıldığına çok defa şahit oldu. Bugün istenirse, pekâlâ nice hukuksuz KHK'lara şahit olmuş bu ülkede, Hatay halkının mağduriyetinin giderilmesi üzerine bir KHK çıkarılabilir. Böylece problemler çözülür” diye konuştu.

Çalışkan, Hatay’da vatandaşların şehri terk ettiği uyarısını da yaparak, “Ne yapılacağı bilinmiyor. Bir taraftan yıkacağız, bir taraftan tamir edeceğiz deniyor. Aynı şekilde ayakkabıcı esnafı, mobilyacı esnafı mağdur. Sanayi sitesi esnafı mağdur. Değerli milletvekilleri; Hatay devletine, milletine bağlı bir şehir. Değerli başkanımızın bizzat yerinde de gördüğü gibi Hatay, büyük mağduriyet yaşıyor. Bugün Hatay'ın bir milli güvenlik problemi olduğu düşünülmeli. Hatay boşalıyor arkadaşlar! Atasözünde olduğu gibi, “Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olma” tehlikesi var. Siz 82 Afrin, 83 Kerkük derken 31 plaka Hatay elden gidiyor! Hatay boşalıyor! Hataylı insan gelecek görmediği için, belirsizlik olduğu için başka illere taşınıyor. Bugün acilen yapılması gereken şey; Hatay'ın problemlerinin çözülmesi, kira yardımının uzatılmasıdır” çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı