Son Dakika

Saadet’ten iktidara engelliler ile ilgili çağrı: Siyasi tavırları bir kenara bırakın!

Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, engelliler ile ilgili yaptığı konuşmada, ekonomik olarak zor durumda olduklarının altını çizerek, bunun için yeni düzenleme gerektiğini söyledi. Karaman, yardımların hesaplanmasında hane geliri değil, bireysel gelirin esas alınmasını önerdi.

GÜNDEM 09.12.2023, 04:35
Saadet’ten iktidara engelliler ile ilgili çağrı: Siyasi tavırları bir kenara bırakın!
Haber: TBMM Bürosu
Saadet Partisi Samsun Milletvekili Mehmet Karaman, TBMM Genel Kurulunda Saadet-Gelecek Grubu adına engelli vatandaşların engellerinin dünya standartlarına göre kategorizasyonlarının sağlanmasına yönelik araştırma önergesi hakkında söz aldı. Önerge ise iktidarın oylarıyla reddedildi. Engelli vatandaşlar için yapılacak çalışmaların bir lütuf değil, en temel ve tabii hak olduğunu belirten Mehmet Karaman, “Engelliler arasında işsizlik oranı %85’lere yaklaşmıştır. Ne yazık ki engellilerin ve ailelerinin önemli bir bölümü yoksulluk, işsizlik ve çaresizlik içerisinde hayatlarını sürdürmek zorunda bırakılmıştır. Bırakılmıştır diyorum çünkü mevcut ekonomik koşullar ve yetersiz devlet desteği gün gibi ortadadır” dedi.

Evde bakım aylığının 5 bin lira gibi komik bir rakamda kaldığına değinen Karaman, engelli sosyal yardımları enflasyona bağlı olarak artırılması gerektiğine vurgu yaptı. Engelli yardımlarının asgari ücret seviyelerine çıkartılması gerektiğini kaydeden Karaman, yardımların hesaplamasında da hane geliri değil, bireysel gelirin esas alınması gerektiğini belirtti.

Devlet olmanın en önemli unsurlarından birinin sosyal devlet olmak olduğunun altını çizen Karaman, 12 bin engelli alımı sözünün üzerinden neredeyse 2 yıl geçtiğini ancak hâlâ atamaların tamamlanamadığını hatırlatarak, EKPSS’ye giren yaklaşık 200 binden fazla engellinin atanmayı ve iş bulmayı beklediğini söyledi.

Tutarsız sağlık kurulu raporlarından dolayı engelliliğini belgeleyemeyen vatandaşların mağduriyetleri olduğunu belirten Karaman, şunları kaydetti: “Gelin, siyasi tavırları, ayrılıkları bir tarafa bırakıp, burada milletin menfaatine bir şeyler yapabilmek adına bu önergemize destek vermenizi ve engelli vatandaşlarımızın, genç ve çocuklarımızın yaşam kalitesinin artırıldığı, topluma adapte olduğu, aileleriyle birlikte huzurlu ve engelsiz bir hayatı sürebilecekleri şartları birlikte oluşturalım. Her sekiz vatandaşımızdan birinin engelli olduğunun bilinci ile engelliler için engelsiz Türkiye’yi hep birlikte kuralım. Engel tanımayanlara engel olmayalım.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Şubat 2024
İmsak 05:52
Güneş 07:12
Öğle 12:57
İkindi 16:03
Akşam 18:33
Yatsı 19:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı