Sabri Tekir: Haim Nahum Doktrini’nin 5 maddesi bütçenin özetidir

Saadet-Gelecek TBMM Grubu’nun haftalık grup toplantısı gerçekleştirildi… Toplantıda Hasan Bitmez unutulmadı…

GÜNDEM 28.12.2023, 04:35
Sabri Tekir: Haim Nahum Doktrini’nin 5 maddesi bütçenin özetidir
Saadet-Gelecek Partisi TBMM Grubunun haftalık grup toplantısı TBMM’de gerçekleştirildi. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in vefatının ardından gerçekleştirilen ilk grup toplantısında Saadet Partisi Genel Başkanvekili Sabri Tekir, TBMM’de kabul edilen bütçeye ilişkin eleştirilerde bulunarak, “Erbakan Hoca’mız yıllarca uyarmıştı; Haim Nahum Doktrini’ni madde madde açıklamıştı. O 7 maddenin bütçeye bakan yönüyle 5 maddesi bu bütçenin özetidir” dedi.
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in vefatının ardından gerçekleştirilen ilk grup toplantısında Saadet Partisi Genel Başkanvekili Sabri Tekir ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, konuşma gerçekleştirdi. Bitmez’in yaptığı son konuşmayı hatırlatan Tekir, “2023’ün son grup toplantısını şehitlerimizin ve Hasan Bitmez kardeşimiziniz kaybının burukluğuyla gerçekleştiriyoruz. Hasan kardeşimiz TBMM tarihine damgasını, mührünü vurmuş bir kardeşimiz olarak aramızdan ayrıldı” dedi

Terör saldırılarında şehit olan 12 askeri hatırlatan Tekir, Türkiye’nin 40 yıldır terörle mücadele ettiğini belirterek, “Türkiye, teröre diz çökecek bir ülke değildir! Aziz milletimiz, teröre boyun eğecek bir millet değildir! Elbette bizler, gencimizle ihtiyarımızla, kadınımızla erkeğimizle kararlılıkla ve sonuna dek bu mücadeleyi veririz. Ancak iktidarda bulunanlar artık başlarını iki ellerinin arasına alıp düşünmek zorundadırlar; ‘Şu kadar terörist kaldı, ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz’ diyenler nerede? ABD’yi ‘stratejik müttefik’ kabul edenler; terörle mücadelede başarılı olabilirler mi? İsrail’in bölgemizdeki planlarına karşı harekete geçmeyenler, terörün kökünü kazıyabilirler mi?” dedi.

Teröre karşı mücadelede kimsenin siyasi hesaplar gütmemesi gerektiğini ifade eden Tekir, terörün ülke gündeminden kalıcı olarak çıkartılması gerektiğinin altını çizerek, “Ortak sorumluluğumuz; annelerin, eşlerin, çocukların gözyaşlarını dindirmektir! Sıvasız, boyasız evlerden yükselen feryatları dindirmektir. İktidarıyla muhalefetiyle herkese çağrıda bulunuyoruz. Biz artık tek bir insanımızı daha teröre kurban vermek istemiyoruz! Terörün kökünü kazımak için, bu mübarek topraklarda huzur, güvenlik ve barışın hakim olması için grup olarak üzerimize düşen ne varsa yapmaya biz hazırız!” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in vefat etmesi ile doldurulamayacak bir eksiğin olduğuna dikkat çeken Tekir, Bitmez’in olmadığı ilk grup toplantısının gerçekleştirildiğini kaydederek, “Hüzünlüyüz ama gururluyuz! Zira böyle bir ölüm her kula nasip olmaz! Hasan Bitmez kardeşimiz, çizgisini hiç bozmadı. İlk gençlik yıllarından itibaren davamıza omuz verdi ve ömrü boyunca istikametinden, kararlı duruşundan hiç taviz vermedi. Son nefesini de bu uğurda tüketti! Hasan Bitmez’in son konuşması, 20 yıldır bizim dile getirdiğimiz hususların 20 dakikalık kısa bir özetidir” diye konuştu.

Gazze’de yaşananların sadece Gazze’den ibaret olmadığına dikkat çeken Tekir, 7 Ekim’den bu yana yaşananların çok şey anlattığını belirterek, “Çocukları, hamile kadınları, engelli ve yaşlıları dahi katlediyorlar. Ambulansları, hastaneleri, okulları ve ibadethaneleri dahi bombalıyorlar. Böyle bir şeye dünya tarihinde az rastlanır! Fakat dünya seyrediyor, Avrupa seyrediyor, İslam ülkeleri de maalesef susuyor! Zalimler, işte bu sessizlikten güç alıyor. Bu nedenle; bugün susan herkes, bu zulme ortaktır!” ifadelerini kullandı.

İsrail ile ticaretin devam ettiğini hatırlatan Tekir, İsrail ile ticarete devam edenlerin zalimin suç ortağı olduğunun altını çizerek, “İsrail’e tek bir çöp tanesi bile olsa gönderenler bilsin ki; mazlum Filistinlilerin âhı kendilerini perişan eder! Hasan Bey işte bunları haykırdı! Fakat maalesef gemiler gidip gelmeye devam ediyor! Onlar sandılar ki Hasan Bitmez sussa, mesele kalmayacak! İşte Hasan Bitmez hakkı haykırırken vefat etti ve sustu! Ama bilsinler ki, herkes sussa biz susmayacağız!” diye konuştu.

TBMM’de görüşmeleri gerçekleştirilen ve kabul edilen 2024 bütçesine de değinen Tekir, iktidarın hazırladığı bu bütçenin İsrail karşısında ki acziyetinin nedenini gösterdiğini belirterek, “Her seçimde düzelecekler umuduyla AK Parti’ye oy veren vatandaşlarımız, olan bitene anlam veremiyorlar; biliyorum. İşte dış politikadaki bu zikzakları anlamlandırmak isteyenler, noktasına virgülüne dokunmadan Meclis’ten geçirdikleri bütçeye baksınlar! Adına ister çaresizlik ister beceriksizlik deyin; ülkemizin bugünkü tutumunu anlayabilmek için ekonomide gelinen vahim tabloyu iyi analiz etmek gerekiyor” dedi.

Kabul edilen bütçenin içeriğinde faiz ve borcun olduğuna dikkat çeken Tekir, bütçede yatırımın ve istihdamın yer almadığının altını çizerek, “Bu bütçede, bol bol faiz var, borç var, vergi var, yandaşa kıyak var, enflasyon var, işsizlik var, cari açık var! Bu bütçe, borç-faiz-borç girdabına ülkemizi ve insanımızı daha fazla çekmekten başka bir şey değildir! Erbakan Hoca’mız yıllarca uyarmıştı; Haim Nahum Doktrini’ni madde madde açıklamıştı. O 7 maddenin bütçeye bakan yönüyle 5 maddesi bu bütçenin özetidir: Aç bırakacaksın, işsiz bırakacaksın, borca esir edeceksin, dininden uzaklaştıracaksın; yumuşak lokma haline getirip yutacaksın! Bu bütçe; insanımızı aç ve işsiz bırakmak demektir! Bu bütçe; devletimizi ve milletimizi borca esir etmek demektir. Bu bütçe; ahlaki ve manevi değerlerimizden olabildiğince uzak bir bütçedir! Bu bütçe; ülkemizi yumuşak lokma haline getirmek demektir! Bütçesi böyle olan bir iktidarın ‘şahsiyetli dış politika’ takip edebilmesi mümkün olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 12 askerin hayatını kaybetmesinin ardından imzalanan bildiriye ilişkin konuştu, imza atmayanları eleştirdi. Davutoğlu, “12 şehidimiz toprağa verilirken ortak kader bilincimiz, ortak acı bilincimiz, ortak demokratik bilincimiz aynı anda darbe yedi. Gönül isterdi ki 5 değil 6 partinin de imza attığı metinle ‘Bu ülkenin çocukları kardeştir, bu ülkenin birliği için toprağa düşen herkes aziz şehitlerimiz mukaddestir, onların davasına sahip çıkarız’ denebilseydi. Ortak bir bildiride dahi buluşulamamış olması milletimizi derinden yaralamıştır" dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 22 Şubat 2024
İmsak 05:53
Güneş 07:13
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:32
Yatsı 19:46
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı