Sağlığınızı riske atmayın; bu 4 püf noktası et pişirmeyi sağlıklı hale getiriyor!

Sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken etin faydalarını vücuda kazandırmak için pişirme yöntemi önem taşıyor. Peki et nasıl pişirilmeli? İşte sağlıklı et pişirmenin 4 püf noktası…

AİLE 10.07.2024, 03:20
1
Sağlığınızı riske atmayın; bu 4 püf noktası et pişirmeyi sağlıklı hale getiriyor!
Sağlıklı bir yaşam için önemli bir rutin olan dengeli beslenme, sebze ve meyveler içerdiği gibi et ve et ürünlerini de içeriyor. Ancak eti her türlü tüketmek, sağlıklı bir beslenme rutinine sahip olunduğunu göstermiyor. Tam aksine bazı yanlışlar, eti sağlıksız hale bile getirebiliyor.
Eti sağlıklı bir şekilde tüketmek için özellikle 4 püf noktaya dikkat etmek gerektiğini açıklamış olan Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, etin faydalarından yararlanmak için pişirme yönteminin ve ısısının önemli olduğunu söylüyor. Peki et nasıl pişirilmeli? İşte sağlıklı et pişirmenin 4 püf noktası…

Her ne kadar lezzetli bir eti ortaya çıkardığı söylense de kuyruk yağı kullanımı sağlığınızı riske atıyor. İç yağı ve kuyruk yağının kolesterol ile trigliserit seviyelerini çabucak yükselten yağlar olduğunu hatırlatan Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, etin bu şekilde pişirilmemesi gerektiğini söylüyor. Hatta Şeber’e göre etin bu yağlardan arındırdıktan sonra pişirilmesi gerekiyor.

Yine kuyruk yağı gibi eti lezzetli hale getirdiği için sıklıkla kullanılan tereyağı da Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber’in listesinde yer almıyor. Başka bir değişle uzman isim, eti tereyağında kavurmayı kesinlikle önermiyor. Etin yağ dokusunda halihazırda var olan yağların pişirmeye yeteceğini söyleyen Şeber, ete ekstra yağ eklemek gerekmediğini, bu yağların lezzetlendirmek için de yeterli olduğunu belirtiyor.

Sadece et için değil, hiçbir et ürünü ve sebze için de sağlıklı olmayan kızartma yönteminden uzak durmayı tavsiye eden Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, etin; haşlama, ızgara veya fırınlama yöntemleriyle tüketilmesini öneriyor Şeber’in önerileri arasında yağsız olmak şartıyla soteleme de yer alıyor.

Her ne kadar yüksek ateşin daha hızlı pişirme yaptığı sanılsa da konu et olduğunda işler tersine dönebiliyor. Yüksek ateşin etin yüzeyini pişireceğini, ancak içini pişirmeyeceğini söyleyen Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, lezzetsiz bir et yememek ve kanserojen maddeleri vücuda almamak için eti kısık ateşte pişirmeyi öneriyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı