sahibinden.com, "Otomobil Piyasası Görünümü" raporunu yayımladı! Otomobil fiyatlarında düşüş var...

Ünlü internet sitesi sahibinden.com, yayımladığı "Otomobil Piyasası Görünümü" raporunda, otomobil reel fiyatında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,6, bir önceki aya göre ise yüzde 5'lik düşüş görüldüğünü açıkladı.

EKONOMİ 22.03.2024, 18:10
sahibinden.com,
Ünlü internet sitesi sahibinden.com, "Otomobil Piyasası Görünümü" raporunun sonuçlarını açıkladı.
Şirketten yapılan açıklamaya göre, sahibinden.com, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) tarafından sahibinden.com'da yayınlanan ilanlardan hareketle hazırlanan ve ikinci el otomobil piyasasına ilişkin verilerin yer aldığı "Otomobil Piyasası Görünümü" raporu yayımladı.
Rapora göre, gerçek otomobil fiyatları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,6, bir önceki aya göre ise yüzde 5 oranında düştü. Öte yandan, satılık otomobillerin ortalama cari fiyatı geçen yılın Şubat ayına kıyasla yüzde 39,3 oranında arttı. Otomobil talep endeksi Ocak ayına kıyasla yüzde 4 arttı.
Ayrıca raporda, enflasyondan arındırıldığında otomobil ortalama reel fiyatının sekiz aydır düştüğü belirtildi. Reel fiyatların yıllık artış oranı mayıs ayında yüzde 47,9'a ulaşırken, takip eden aylarda sürekli olarak azalarak şubat ayında yüzde -16,6'ya geriledi.
Otomobil fiyatları ve fiyatlardaki yıllık artış oranında da düşüş görüldü. Ocak'ta yüzde 50,9 olan yıllık artış oranı şubatta yüzde 39,3'e geriledi.

Rapora göre, satılan otomobil sayısının satılık ilan sayısına oranı bir önceki aya kıyasla 1,3 puan artarak yüzde 19 oldu. Satılık otomobil ilan sayısının yüzde 4,6, satılan otomobil sayısının ise yüzde 12,5 arttığı görüldü. Otomobil piyasasının bir diğer canlılık göstergesi olan kapatılan ilan yaşı da önceki yedi ayın aksine şubatta kısaldı.
2024 Şubat verilerine göre kapatılan ilan yaşı bir önceki aya kıyasla 1,8 gün kısalarak 23,3 gün oldu. Şubat ayındaki tüm göstergelerin ikinci el otomobil piyasasında canlanmaya işaret ettiği değerlendirildi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı