Son Dakika

Sahte çeklere dikkat, dolandırıcılardan korunmak için ipuçları

Çek kullanımı, ticari işlemlerde yaygın olarak tercih edilen bir ödeme yöntemidir. Ne yazık ki bu durum, sahte çek dolandırıcılıklarına da zemin hazırlamaktadır. Özellikle ikiz çek ve hayali çek yöntemleriyle gerçekleştirilen bu dolandırıcılıklar, hem işletmeleri hem de bireyleri büyük mağduriyetlere uğratabilir.

AİLE 07.07.2024, 01:15
2
Sahte çeklere dikkat, dolandırıcılardan korunmak için ipuçları
Sahte çekler, özellikle ikiz çek ve hayali çek yöntemleriyle gerçekleştirilen sahtecilik türlerini içerir. Sahte çeklerin anlaşılması için bazı noktalara dikkat edilmelidir.
Çeklerdeki kare kodun geçerliliğini kontrol etmek de gereklidir, ancak kare kodların bile kopyalanma riski vardır.
Çekler, ticari işlemlerde ödeme yapmayı belirli bir tarihe ertelemeye yardımcı olan finansal araçlardır. Fakat ödeme yapılacağı zaman yeterli nakit yoksa ya da anlık ödeme gerekiyor ise sahte çekler gibi problemler meydana gelebilir.
Sahte çekler, özellikle geçmişte birçok kişiyi mağdur etmiş olan, karşılığı olmayan veya yasal olmayan çeklerdir.
Bankalar ve hükümetler sahteciliği önlemek için bazı önlemler alsa da, çekle ödeme alan kişilerin dikkatli olması önemlidir.
Sahte çekler, dolandırıcıların başvurduğu çeşitli yöntemleri içerir. En yaygın yöntemlerden biri ikiz çeklerdir. Bu yöntemle, güvenilir bir firmaya ait olan çek bilgileri kopyalanıp farklı çekler oluşturulur.
Diğer bir sahte çek yöntemi, hayali çeklerdir. Bu çekler, matbaa veya gelişmiş yazıcılarla basılan ve bankalarla hiçbir ilişkisi olmayan kâğıt parçalarıdır. Bu şekilde yapılan dolandırıcılık yaygın bir sorundur.
Sahte çeklerin anlaşılmasında en önemli konu üstündeki hologramdır. Ancak teknolojinin ilerlemesi, bazı hologramların taklit edilebilir olduğu anlamına gelir, bu nedenle sadece holograma güvenmek yeterli değildir.
Gerçek çeklerde, kaliteli kâğıt kullanılıp basılır ve kâğıdın kalitesi ile kendini gösterir. Ayrıca, çek üzerindeki bilgilerin doğruluğunu kontrol etmek de önemlidir. 2017'de yapılmış olan bir düzenlemeyle çeklerde kare kod zorunlu olmuştur.
Bu yöntemle, çek üzerindeki QR kod, Findex aracılığıyla taratılarak anında sorgulanabilir ve çekin geçerliliği doğrulanabilir. Ancak bu da %100 güvenli değildir, çünkü taklit kare kodlarla da dolandırıcılık yapılabilir. En sağlıklı yöntem, çekin banka aracılığıyla sorgulanmasıdır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Temmuz 2024
İmsak 03:53
Güneş 05:31
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:00
Yatsı 21:31
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı