Samsun'da kavun-karpuz hasadı heyecanı: Marketlerde kilosu 9-10 liraya satılıyor!

Samsun'un meşhur Bafra Ovası'nda, bu yıl da karpuz ve kavun hasadı başladı. Yaklaşık 13 bin 500 dekar alanda ekilen karpuzlar ve 9 bin 500 dönüm alanda yetiştirilen örtü altı kavunlar, tezgahlarda yerini almaya başladı.

EKONOMİ 10.07.2024, 14:05
Samsun'da kavun-karpuz hasadı heyecanı: Marketlerde kilosu 9-10 liraya satılıyor!
Samsun'un meşhur Bafra Ovası, yaz mevsiminin en sevilen meyveleri olan karpuz ve kavunla dolup taşmaya başladı. Bu yıl yaklaşık 13 bin 500 dekar alanda ekilen karpuzlar ve 9 bin 500 dönüm alanda örtü altında yetiştirilen kavunlar, tezgahlarda yerini almaya başladı. Bölgedeki çiftçiler, bol ve lezzetli bir hasat bekliyor.

Samsun'un meşhur Bafra Ovası'nda bu yıl karpuz fiyatları düşüşte. Sezona dönüm başı 60 bin liradan başlayan karpuz fiyatları şu anda 35 bin liraya kadar geriledi. Dönüm başı 25 bin lira maliyeti olan karpuzun önümüzdeki günlerde tekrar yükselişe geçmesi bekleniyor.
Karpuz üreticileri, Adana’nın güneşten yanmış karpuzlarını marketlerin ucuza sattığını, bunun da piyasayı düşürdüğünü söyledi.

Karpuz hasadının bu yıl sezona iyi başladığını dile getiren üretici Mehmet Bilgiç, konuşmasının devamında şunları söyledi:

Samsun'un meşhur Bafra Ovası'nda bu yıl da örtü altı kavun hasadı başladı. 9 bin 500 dönüm alanda ekimi yapılan kavunlar, tezgahlarda yerini almaya hazır.
İşçi yevmiyelerinin bin 150 lira olması nedeniyle birçok üretici hasadı kendileri yapıyor. Pazarlama sorunu yaşamadıklarını söyleyen Bilgiç kardeşler, hava şartlarının iyi gitmesi nedeniyle rekoltenin yüksek olduğunu söyledi.
Üretici Yunus Emre Bilgiç, “Bugün ilk kavunumuzu topluyoruz. Bafra kavunu şu an piyasaya çıktı. Fiyatlar kilosu 8,5-9 lira arasında. Ovada kavunlar çıkmaya başlayınca fiyatlarda da düşüş yaşandı. İleri ki günlerde fiyatların yükselmesini bekliyoruz" dedi.

Maliyetlerin ağır olduğunu belirten üretici Yavuz Selim Bilgiç ise şu şekilde konuştu:

“Tarlaları yüksek fiyata aldılar. Ama şu anda piyasa durgun, satış yok. Adana’nın güneş yanık karpuzları marketlere düştü. Marketler ucuz ucuz satıyor, piyasayı bozdu. Marketler ucuz alıyor ve kilosunu 9-10 liraya satıyor. Bizim piyasamızı çok düşürdü. Şu anda dönümler 30-35 bin liraya kadar düştü. Zaten maliyeti 25 bin lira. Sezona dönümü 50 bin ila 60 bin lira arasında başlamıştık. ’Adana’da karpuz yandı’ dediler. Sonradan hızlı bir düşüş oldu. Şu anda biz kara karpuzları kırmaya başladık. Ala karpuzların bir haftası var. Bu ayın 15’i gibi toparlayacağını düşünüyoruz. 15-20’si gibi Bilecik tarafıyla burası çakışır. Adana biter, biz de umduğumuzu buluruz. Geçen sene fiyatlar daha hızlıydı. Bu yıl da hızlı başladı ama geçen seneye göre dökümler biraz daha iyi. Bir canlılık olacağını tahmin ediyoruz.”
"25 Nisan’da ekilen örtü altı kavunumuzun şu anda ilk hasadını gerçekleştiriyoruz. Fiyatlar bence normal. İşçi yevmiyeleri günlük bin 150 lira. Ailemiz kalabalık olduğu için böyle bir şeye genelde gerek duymuyoruz. Ekim, kazma vesaire bu tür şeyleri işçilerle yapıyoruz ama hasadı kendimiz gerçekleştiriyoruz. Bunun sulaması, bakımı ayrıyeten pazarlamasını kendimiz yapıyoruz. Pazarlama konusunda bir sıkıntımız yok. İstek üzerine malı topluyoruz, pazara çekmiyoruz yeri hazır, müşterisi bizi bekliyor. Hava şartlarından dolayı dökümler çok güzel. Geçen sene hava şartlarından dolayı pek bir şey elde edemedik. Geçen seneye göre bu sene pazarlaması daha güzel. Geçen sene böyle bir fiyat yoktu, daha kötüydü. Maliyetimiz var ama üstesinden gelinmeyecek bir maliyet değil. Kavun kazandıran bir mahsul. Karpuzla kıyaslanmayacak bir ürün. Karpuzu bir kere toplarsınız, kavunun 7-8 kere hasadı olur. Bafra kavununun lezzetli toprağından kaynaklanıyor. Dışardan gelen kavunlarla kıyaslarsak Bafra kavunu hem daha dayanıklı oluyor hem de daha şekerli oluyor. Yıllardır bu işin içindeyiz. Satışı olmazsa, pazarlaması olmazsa üretimi yapılmaz. Sevilmeyen malı da kimse almaz. Sevilen malı satıyoruz. Bafra’mızın adını da yürütmeye devam ediyoruz."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Temmuz 2024
İmsak 03:43
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 20:05
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı