Sanayi ustaları yaptı! TOGG'dan esinlenerek güneş enerjili traktör yapıldı

Elazığ’da TOGG'dan esinlenen sanayi ustaları, atıl durumdaki traktörü güneş enerjisi ile çalışır hale getirdi.

GÜNDEM 10.12.2023, 21:05
1
Sanayi ustaları yaptı! TOGG'dan esinlenerek güneş enerjili traktör yapıldı
Elazığ sanayisinde çalışan ustalar bir araya gelerek tarımsal alanda kullanılacak güneş enerjili traktör geliştirdi.
İbrahim Karatekin, Fırat Üniversitesi ve sanayi ustalarının desteğini alarak işe başlaması sonrasında TOGG’dan da esinlenerek atıl durumda bulunan traktörü 20 gün içerisinde kullanılır çalışır noktaya getirdi.
Güneş enerjisi başta olmak üzere rijit katener ve kinetik enerji ile kendisini şarj eden traktör, 50 beygirden 500 beygire kadar yükseltilebilecek.

“Geleceğin güneş enerjisi ile çalışan özellikle tarım araçları Elazığ’da üretilecek” diyen İbrahim Karatekin, şöyle devam etti:

“Traktörümüzü Elazığ sanayisinde 20 gün içerisinde yapmayı başardık. Fırat Üniversitesi’nde hocalarımızın da teşvikleri oldu. Çift motor taktığımız halde traktörümüz 7/24 saat güneş enerjisi ile çalışıyor. Rijit katener ve kablolu sistemle çalışıyor. Ayrıca tekerlerden ürettiğimiz kinetik enerji ile kendi bataryasını da şarj edebiliyor. Şuanda güneş panelleri enerjisi ile çalışan araçlar üzerinde sadece
Türkiye değil tüm dünya genelinde büyük çalışmalar var. Biz de tarımsal alanda kullanacağımız araçlar üzerine böyle bir proje geliştirdik. Traktörlerimiz yaz ve kış aylarında çalışabilecektir. Döver biçerler de aynı şekilde üretilecektir. Çiftçiler yüzyıllar boyunca ücretsiz bir şekilde topraklarını sürebilecekler. Hedefimiz, bu aracı tüm dünyaya ihracatını yapmaktır. Biz bu prototipi 20 günde Elazığ sanayisinde yaptık. Eğer fabrikasyon aşamasına geçersek, 10-15 tane çok rahat üretebiliriz. Geleceğin güneş enerjisi ile çalışan özellikle tarım araçları Elazığ’da üretilecek ve tüm dünyaya ihracatı yapılacak."

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 02 Mart 2024
İmsak 05:42
Güneş 07:01
Öğle 12:56
İkindi 16:08
Akşam 18:41
Yatsı 19:55
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı