Sarımsakları taptaze tutmanın çoğu kişinin bilmediği yolları

Mutfaklarımızın vazgeçilmezi sarımsak, lezzeti ve şifalı yönleriyle hayatımızda önemli bir yere sahip. Fakat yanlış saklama koşullarına maruz kaldığında hızla bozulabilir ve çöp olmak zorunda kalabilir.

AİLE 10.07.2024, 02:45
2
Sarımsakları taptaze tutmanın çoğu kişinin bilmediği yolları
Sarımsak, mutfakların vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Ancak yanlış saklama yöntemleri yüzünden hızla bozulabilir ve israf olabilir.
Haberimizde, sarımsaklarınızı aylarca taze tutmanızı sağlayacak pratik ve etkili yöntemleri bulabilirsiniz. İşte sarımsaklarınızı aylarca taze tutmanızı sağlayacak yöntemler...

Binlerce yıldır insanlar sarımsağı hem mutfakta hem de tıbbi bağlamda kullanmışlardır. Sarımsak güçlü antioksidanlara ve minerallere sahip olmasıyla bilinir.
Sarımsağın güçlü tadı ve kokusu yiyecekleri güzelleştirir ve sülfür içeren bileşenleri nedeniyle sağlığa faydaları vardır.
Birçok modern mutfakta ve tamamlayıcı terapide sarımsak, eski Mısır, Yunan ve Roma kültürlerinde bir besin kaynağı ve tedavi edici ajan olarak çok değer verilen önemli bir bileşendir.

Marthastewart.com'da yer alan bilgilere göre, sarımsakları uzun süre taze tutmanın ilk adımı onları kabuğuyla birlikte saklamaktır. Ünlü şef Richard Temples’a göre, sarımsakları muhafaza ederken soyulmadan kabuğuyla birlikte saklamak önemlidir. İhtiyaç olduğunda sarımsaklardan dişleri parça parça alarak kullanabilirsiniz.
New Yorklu sarımsak yetiştiricisi Ed Fraser'a göre, sarımsağı demet halinde saklamak gerekmektedir. Fraser, gerektiği kadar sarımsak kullanarak kalanını hava alan yerlerde bırakmak gerektiğini vurguluyor.

Sarımsakları saklamak için plastik torbalardan kesinlikle kaçınmalısınız. Plastik torbalar nemi hapseder ve sarımsakların hızla bozulmasına neden olur. Bunun yerine, pişmiş toprak veya seramik kaplar, kağıt veya file torbalar, tel sepetler veya hava alabilen her türlü kap kullanılabilir.
Sarımsaklarınızı tezgahta saklamayı tercih ederseniz, pencereden uzakta bir yer seçin. Doğrudan güneş ışığı almayan bir yerde sarımsaklarınızı muhafaza edebilirsiniz. Temples, sarımsakların en iyi serin ve kuru ortamlarda saklanması gerektiğini vurguluyor.
Ancak buzdolabı, sarımsaklar için en yanlış çözüm. Buzdolabında muhafaza edilen sarımsaklar birkaç hafta içinde filizlenebilir. Kiler gibi alanlar, sarımsakları muhafaza etmek için en iyi yerlerdir.
Bunun yanında sarımsakları dilimleyerek düşük ısıda fırında ya da güneşte kurutup da saklayabilirsiniz.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Temmuz 2024
İmsak 03:41
Güneş 05:23
Öğle 12:49
İkindi 16:40
Akşam 20:06
Yatsı 21:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı