Şartlı eğitim yardımı hangi aylarda yapılır?

Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY), Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere sunulan bir sosyal yardım programıdır. Bu programın amacı, maddi imkanları kısıtlı olan ailelerin çocuklarının eğitime devam etmesini teşvik etmektir. ŞEY yardımları hangi aylarda yapılır?

EKONOMİ 09.03.2024, 14:00
Şartlı eğitim yardımı hangi aylarda yapılır?
ŞEY olarak da bilinen şartlı eğitim desteği, sosyal güvenlik yardımı almayan düşük gelirli ailelerin çocuklarına 3294 sayılı Kanun ile sağlanan mali yardımdır.
Bu yardımdan faydalanmak isteyenlerin merak ettiği soruları ve cevaplarını sizler için derledim. İşte şartlı eğitim yardımı ile ilgili bilmeniz gerekenler…

Şartlı eğitim yardımı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılından beri yürütülen bir sosyal yardım programıdır. Program çerçevesinde, sosyal güvencesi bulunmayan ve 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ebeveynlere, çocuklarının örgün eğitimi sürdürmeleri ve okulun açık bulunduğu aylarda bir ay içinde 4 günden çok devamsızlık yapmamaları koşulu ile nakit yardımı yapılmaktadır. Bu yardımın amacı, çocukların eğitim hakkından yararlanmalarını sağlamak, okul terkini önlemek ve eğitimde fırsat eşitliğini artırmaktır.

Şartlı Eğitim ve Sağlık Yardımı Programı’ndan destek alanlara ödemeler aksi belirtilmedikçe Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır. İlgili ödeme aylarında ödemeler ayın 24'ü ile 28'i arasında yapılmaktadır.
Bu destekten yararlanan kişiler T.C. kimlik numaralarının son hanesine göre belirlenen bir takvime bağlı olarak ve düzenli aralıklarla ödeme alırlar.

Ödeme günü hafta sonu pazar gününe denk gelenlere ödemeler Pazartesi gününden itibaren yapılacaktır. PTT şubeleri ödemeleri kabul edecektir.

Şartlı eğitim yardımı almak isteyen ailelerin, ikamet ettikleri yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmaları gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

Başvuru yapan ailelerin, öncelikle vakıf kaydının olması ve muhtaçlık durumunun vakıf mütevelli heyeti tarafından tespit edilmesi gerekmektedir. Başvuru sonrasında, ailelerin evlerine bir inceleme ekibi gönderilmekte ve durumları raporlanmaktadır. Raporun olumlu olması halinde, aileler şartlı eğitim yardımından faydalanmaya başlamaktadır. Başvuru sonucu, ortalama bir ay içinde ailelere bildirilmektedir. Ayrıca, ALO183 ya da ALO144 numaralı sosyal destek hatlarını arayarak da şartlı eğitim yardımı hakkında bilgi alınabilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı için E-Devlet Başvurusu
Şartlı eğitim yardımı için e-devlet üzerinden herhangi bir şekilde başvuru yapmak mümkün değildir. Vatandaşlar başvurularını sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapabilmektedir. Ancak başvurularının sonucunu öğrenmek için e-devleti kullanabilirler.Vatandaşlar, TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na yaptıkları tüm yardım başvurularının sonuçlarına ulaşabilmektedir.

Şartlı eğitim yardımından faydalanan ailelerin, bazı durumlarda bu yardımı kaybetme riski bulunmaktadır. Şartlı eğitim yardımının kesilmesine neden olan durumlar şunlardır:
Öğrencinin örgün eğitimden ayrılması

Bu durumların yanı sıra, şartlı eğitim yardımı başvurusu sırasında imzalanan sözleşmeye uyulmaması halinde de yardım ödemeleri geçici veya kalıcı olarak durdurulabilir veya kesilebilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 23 Nisan 2024
İmsak 04:19
Güneş 05:47
Öğle 12:42
İkindi 16:25
Akşam 19:27
Yatsı 20:49
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı