Seçim öncesi asgari ücrete ve emekli maaşına ek zam yapılacak mı? Yetkili isim açıkladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Habertürk kanalında katıldığı canlı yayında kamuoyunda tartışılan seçim öncesi emekli maaşına ve asgari ücrete ek zam ile ilgili konuştu.

EKONOMİ 10.03.2024, 10:40
Seçim öncesi asgari ücrete ve emekli maaşına ek zam yapılacak mı? Yetkili isim açıkladı
Milyonlarca emekli ve asgari ücretli, gündemin ilk sıralarında yer alan seçim öncesi ek maaş zammı konusunu takip ediyor. Emekli maaşlarına ve asgari ücrete ek zam yapılıp yapılmayacağı tartışılırken 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin öncesi işaret ediliyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz bir televizyon kanalında katıldığı bir canlı yayında, asgari ücret ve emeklilere ek zamla ilgili konuştu. Peki, emekliye ek zam var mı, asgari ücret artacak mı?
Kamuoyunda “seçim öncesi emekliye ek zam” konusu tartışılırken Ramazan ve Kurban bayramları için emekliye 2’şer bin liradan toplamda 4 bin lira ödenecek bayram ikramiyeleri 3’er bin liradan 6 bin liraya yükseltildi. Bayram ikramiyelerine yapılan ek sonrası milyonlarca asgari ücretli çalışan ve emekli ek zam gündemine odaklanmış durumda. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Habertürk'te katıldığı canlı yayınında emekliye ek zam ve asgari ücrete artışla ilgili konuştu.  Peki, emekliye ek zam var mı, asgari ücret artacak mı?
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'a asgari ücretli çalışanların ve emeklilerin seçim öncesi bir ek zam beklentisi olduğu ve bu konuda yeni bir gelişme yaşanıp yaşanmayacağı sorusu soruldu. Yılmaz, "Olabildiğince elimizdeki tüm imkanları kullanarak bu konularda adımlar attık. Önümüzdeki dönemlerde de ekonomimiz büyüdükçe, geliştikçe, istikrarımız meyvelerini vermeye devam ettikçe emeklilerimiz başta olmak üzere bütün kesimlere dönük yine aynı yaklaşımımızı devam ettireceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.
Sonsuz bütçe olmadığına ve bütçenin kısıtlılığına dikkat çeken Cevdet Yılmaz, şunları söyledi:
"Bizim önceliğimiz emekli oldu, çalışanlar oldu. Kesinlikle bundan hiçbir tereddüt yok. Bütçemizin içindeki payına bakabilirsiniz. Çalışanların payına, emeklilere yaptığımız aktarmaların sosyal güvenlik sistemine. Ama bir taraftan da şu gerçek tabii, emekli sayımız da oldukça yüksek bir rakama geldi, 16 milyon gibi bir rakama ulaştık. Dolayısıyla burada en küçük attığınız adımın büyük bir yansıması oluyor. Bayram ikramiyelerinde yüzde 50 artış yapıldı değil mi? Bunun mali yansıması 27 buçuk milyar lira. Tek başına bu atılan adımın mali etkisi 27,5 milyar lira."
AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu geçtiğimiz günlerde, emekli maaşlarına ek zam konusuyla ilgili konuşarak emeklilerin aylıklarındaki iyileştirme için seçim sonrasını işaret etti. Akbaşoğlu, Meclis'in nisan ayında çalışmalarına başladıktan sonra konunun ele alınacağını söyledi.
Akbaşoğlu, 2024 yılının emeklileri yılı olarak ilan edildiğini hatırlattı ve "Emeklilerin alım gücünü artırmaya bütün çalışanlarımızla birlikte hepsini daha iyi bir noktaya taşımak noktasında irademiz tam" dedi. 
Akbaşoğlu, TBMM'nin Nisan ayı ortalarında mesaiye başlayacağını, seçim önce Meclis'in olağanüstü toplanmasının beklenmediğini söyledi. Akbaşoğlu, TBMM nisan ortalarında açıldıktan sonra asgari ücrete ve emeklilere ek zam konusunun müzakere edileceğini belirtti.
EYT’lilerin katılımıyla birlikte emekli sayısının 16 milyona ulaştığını hatırlatan Akbaşoğlu, bayram ikramiyeleriyle ilgili ödemelerinde bayramdan önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordinasyonunda belirlenen bir takvim içerisinde gerçekleştirileceğini  söyledi.
Ramazan Bayramı 10-11-12 Nisan 2024'de olduğu için 9 Nisan 2024 tarihinden önce ilk bayram ikramiyesinin ödenmesi bekleniyor.
Kurban Bayramı ise 16-17-18-19 Haziran 2024'te. Böylece Kurban Bayramı ikramiyesinin de 15 Haziran 2024 tarihinden önce ödenmesi ön görülüyor.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 14 Nisan 2024
İmsak 04:34
Güneş 05:59
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:19
Yatsı 20:38
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı