Sedat Peker'in ağabeyi Atilla Peker: Beni ve Korkut Eken'i kullandılar

Sedat Peker'in ağabeyi Atilla Peker, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) öldürülen gazeteci-yazar Kutlu Adalı suikastı ile ilgili yaptığı suç duyurusunun detaylarını anlattı.

GÜNDEM 29.05.2021, 12:40
46
Sedat Peker'in ağabeyi Atilla Peker: Beni ve Korkut Eken'i kullandılar
Sedat Peker'in Youtube kanalı üzerinden yayınladığı videolar sonrası "organize suç örgütü kurduğu" iddiasıyla hakkında arama ve tutuklama kararı bulunan Peker'in ağabeyi Atilla Peker, KKTC'li gazeteci Kutlu Adalı suikastı ile ilgili yaptığı suç duyurusunun detaylarını Saygı Öztürk'e anlattı.
Sedat Peker'in ağabeyi Atilla Peker, "Devlete hizmet ettiğimizi sanırken meğer kullanılıyorduk. Korkut Eken'in de bu şekilde kullanıldığını düşünüyorum." dedi.Atilla Peker, "Ayhan Sağıroğlu isimli avukatım, ‘Kutlu Adalı ile ilgili ifade vermek istediğimizi' söyledi. Ancak o ifadem alınmadı. İfademin alınmamasını ‘Sen bu ifadeden vazgeç' diye yorumladım." ifadelerini kullandı.
Atilla Peker, şu ifadeleri kullandı:
“1996 yılının mart ya da nisan ayıydı. Kardeşim Sedat Peker'in çağrısı üzerine otele gittim. Orada Korkut Eken de bulunuyordu. Kıbrıs'ta, Türk tarafını Yunanlılara satmak isteyen PKK'lılar olduğunu, bunların asker ve polislerimizi şehit edenler olduğunu söyledi. Ben o dönemde 27-28 yaşındayım. Her gencin gösterdiği refleksi gösterip Korkut Bey'le Kıbrıs'a gittim. Şükürler olsun ki Kutlu Adalı'nın ölümü benim elimden olmadı. Korkut ağabeyle birlikte Kıbrıs'a gidip bir otele yerleştik. Albay Galip Mendi'nin görev yaptığı Sivil Savunma Dairesi'ne gittik. Orada Yarbay Enver Topuz da bulunuyordu. Onların Kutlu Adalı suikastıyla ilgilerinin olup olmadığını bilmiyorum. O görüşme sırasında da Kutlu Adalı adı geçmedi. Ben bu şahsın o zaman PKK'lı terörist olduğunu sanıyordum.
KKTC'ye, Kutlu Adalı'yı öldürmek için gittiğimi biliyordum. Bana, Kutlu Adalı dağlarda gezen PKK'lı terörist gibi anlatılmıştı. Evinin orada keşif yapmak amacıyla iki kez dolaştık. Bu esnada yanımda hep susturucu takılmış Uzi ve Jeriko silah vardı. Evinin önüne gittiğimizde Adalı'nın yanında 12-13 yaşındaki bir çocuk bulunuyordu. Rahmetli belki başına böyle bir şey gelecek diye çocukla dolaşıyor diye de aklımdan geçti. Yanında çocuk olursa belki canına kıymazlar diye böyle bir yola başvurduğunu düşündüm. Ev yola yakındı. Evin ışıkları yanıyor ve sesler geliyordu.
28 yaşındaydım, 53 yaşına geldim. Olaylardan öğrendiğim, birileri rant peşindeyken, birileri de vatan millet adına hizmet ediyor. Ben bunu anladım. Korkut ağabey de bu şekilde kullanılan, ülkesine hizmet etmek isteyen birisidir. Kıbrıs'ta çalışmamızın üçüncü gününde, Kutlu Adalı'yı alayın içine getirdiler. Şimdi düşünüyorum da alay komutanı öldürülmek istendiğini anlamış olacak ki bilinçli şekilde alayın içerisine alınmasını istedi. Bu sebeple eylemi gerçekleştiremedim. Zaten bu durumda evinin etrafında dolaşıp da bu adamı (Kutlu Adalı'yı) öldürmenin bir anlamı kalmadı. Bu teşhir olduğundan biz de Türkiye'ye döndük. Ama kendisi bana dedi ki, ‘Atilla'cığım, bu olay için tekrar geleceğiz.'
3-4 ay sonra ben silahla yaralamadan dolayı Paşakapısı Cezaevi'nde yatarken Korkut ağabey bana kendisi telefon etti. Benim cezaevinde o zaman cep telefonum vardı. ‘Atilla'cığım ben seni görmek istiyorum' dedi. Günlerden cumartesi ya da pazardı. ‘Belki içeriye giremezsiniz, ben geleyim' dedim. ‘Atilla gelip de bana açılmayacak kapı var mıdır?' dedi. Ben de ‘Komutanım o zaman zahmet etmeyin ben gelirim' dedim. Akşamüstü kendimi hastaneye sevk ettirdim. O zaman fazla ring aracı olmadığı için cezaevinden hastaneye taksiyle gittik. Cezaevine dönmek için iki sivil araç getirttim. Tabii amaç cezaevine dönmek değil, Silivri'ye gitmekti. Orada komik bir hikaye anlatayım. Astsubayla uzman çavuş bizimle hastaneye geliyor. Ama uzman çavuşun da gardiyanın da Silivri'ye gideceğimden haberi yok. Sadece astsubay biliyordu. Gardiyan sivil araca binmek istemedi. Zorla kolundan çekerek bindirdik. Giderken, ‘Nereye gidiyoruz?' dedi. Alt sokakta bir yakınımı göreceğimi söyledim. Gardiyan ve uzman çavuş, ‘Biz nereye gidiyoruz' diye tedirgin oldular.
Bizim aracı kullanan akrabam, ‘Sizlerin kaç çocuğu var?” diye sordu. Birisinin üç, diğerinin iki çocuğu varmış. Onlara daire alacağımızı söyledik. Tabii bunları espri mahiyetinde yapıyoruz. ‘Yunanistan'a kaçıyoruz' deyince uzman çavuş, ‘Atilla, eğer böyle bir şey yaparsan kendimi öldürürüm' dedi. Şaka yaptığımı söyleyince, ‘Silivri'ye gideceğiz, orada görmem gereken birileri var. Görüşüp döneceğiz' dedim. Ama inanmıyorlardı. Otele girince rahatladılar. Erlerle gardiyana lobide oturmalarını söyledim. Uzman çavuş ve astsubayla beraber kardeşim Sedat Peker, Korkut Eken ve tanımadığım iki kişi otelde bekliyorlardı. O gün yaşadığımız yine komik bir şey daha söyleyeyim. Yukarıda, Korkut ağabey astsubay ve uzmanı alnından öpüp, ‘Siz şöyle geçin, yiyin, için' dedi. Yolda yaşadığımız ilginç olayı anlattım. Orada bulunan kişilerden birisi, ‘Bir aşağıya inip -ben adalet bakanıyım, sizin burada işiniz ne?- diyeyim' dedi. Orada gülme, curcuna koptu.
Korkut ağabey de ‘Kıbrıs'taki meseleyi hallettik, duydun mu?' dedi. Ben gazeteden okumuştum, Kıbrıs'ın Uğur Mumcu'sunun suikasta uğradığını. O zaman Kutlu Adalı'nın gazeteci olduğunu öğrendim. Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı Paşa'nın da makamına gittik. Ama herhangi bir şey konuşmadık. Kıbrıs'ı fazla bilmiyordum, Lefke'ye mi, Girne'ye mi gittiğimi bilmiyordum.
Böyle bir şey tabii ki yok. Susurluk kazası olunca, dolayısıyla Mehmet Ağar'a bağlı olan bu ekip bir travma geçirince, Korkut ağabey cezaevine girdiğinde, kardeşim Sedat Peker söylediği için ben yanımdaki kardeşlerimden Ali'yi komutana hizmet etmesi için Ayaş Cezaevi'nde yanına verdim. Tahliye olana kadar ona hizmet etti. Ben de dönem dönem cezaevine giderdim. Allah'ın işi, keşke Susurluk kazası olmasaydı. Yine devletin görevlileri, ülkeye hizmet edenler orada rahmetli olmasaydı başka olaylar belki de peş peşe gelecekti.
Ben savcılığa bu konuda dilekçe verdim. Sedat Bey'in videosunu gördüğümde, yanımda ailesiyle birlikte misafirlikte olan Yunus Olcay'a bir an önce gidip Fethiye'de ifade vermek istediğimi söyledim. Fakat o esnada bulunduğum yerden orası 3-4 km. vardı. Yol izni gelir gelmez de yola çıktım. Sivil kişileri evin çevresinde gördüğümde onlar polis mi değil mi tam emin olmadım. Yanımdakine ‘Hızlı şekilde savcılığa gidelim' dedim. Diğer araçların da peşimden geldiğini gördüm. Bunların, polis olacağını düşündüğümde durduk. Polis olduğunu söyleyen kişilerle eve geldik, ev araması yapıldı. Emniyete geldik. Emniyette silahla ilgili ifademi verdim. Mahkemeye çıkacağımı beklerken beni bir oraya, bir buraya götürüp yordular. Sonunda Yatağan İlçesi'ne getirdiler.
Emniyette yanımda bir de memur bekliyordu. Bana kırıcı davranmadılar. Sadece psikolojik ortam kötüydü. Burada ifade vermeden, silahla ilgili Fethiye'de terör suçlarına bakan savcıya ifadeye verdim. Ayhan Sağıroğlu isimli avukatım, ‘Kutlu Adalı ile ilgili ifade vermek istediğimizi' söyledi. Ancak o ifadem alınmadı. İfademin alınmamasını ‘Sen bu ifadeden vazgeç' diye yorumladım. Baro odasında ifademi yazıp dilekçeyi müracaat savcısına sunduk. İfademin alınmasına neden olan silah da benim değil. Evde silah bulunmadı. Araçta bulunan silah bana ait değil.
Ülkemizin içinde bulunduğu konjonktürde bir şey yapılacağını sanmıyorum. Ama siz amir konumundasınız, yanınızdaki memura diyorsunuz ki ‘benimle ilgili bir tahkikat yap.' Bu akla mantığa sığacak bir şey değil. Kutlu Adalı suikastı, Sedat Peker'in videoda yaptığı açıklama üzerine gündeme geldi. Ben olayı anlatma gereği duydum. Kutlu Adalı olayı benim için sırdı. Eşim bile bu sırrı bilmiyordu. Kimseyle paylaşmamıştım. Madem sırdı, kimseye söylenmemeliydi. Kardeşim Sedat Peker'e yapılanların sonrasında bu şekilde kendisi de açıklama yapınca, bu açıklamayı doğrular bir açıklama yapmazsam, kardeşimi yalan söylüyor konuma mı getirecektim? Yarın öleceğimi bilsem bile ben bu konuyu açıklardım. Bu ülkede, vatandaş, ilgili kişiler, herkes her şeyi biliyor ama korkudan kimse doğruları söyleyemiyor. Biz hayata korkusuzca bakarak yetiştirildik. Ben niye yalan söyleyeyim, niye iftira atayım? Sedat Peker'in mafya değil, iyi bir vatan evladı olduğuna inanıyorum.”
Sedat Peker ve ağabeyi Atilla Peker'in, “Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili” olarak suçladıkları emekli Yarbay Korkut Eken, iddialarla ilgili şunları söyledi:
Hakkında soruşturma açılan Sedat Peker'in kardeşi Atilla Peker, geçtiğimiz günlerde savcılığına verdiği ve kamuoyuna imzasız nüshanın yansıdığı dilekçede, gazeteci Kutlu Adalı'yı öldürmek için Korkut Eken'le Kıbrıs'a gittiklerini söylemişti.
Korkut Eken, gazeteci Kutlu Adalı'nın öldürülmesiyle ilgili olarak ise "O gazeteciyi tanıyorsam, biliyorsam şerefsizim. Öldürülmesiyle de alakam yok." demişti. Kıbrıs'a Atilla Peker'le gittiğini doğrulayan Eken, "PKK'nın oradaki faaliyetlerine yönelik 3-5 günlük bir inceleme yaptım." açıklamasında bulunmuştu.
“Ben ne söyledimse noktasına, virgülüne kadar doğrudur. En ufak bir abartma yoktur. Mahkemeye çağırsalar da size söylediğim şeylerin aynısını söylerim. Beni arayan gazeteciler oluyor. Onların hepsine, ‘Saygı Bey'e söylediklerimden başka ekleyecek bir şeyim yok' diyorum. ‘Acaba Korkut Bey bana yalan söyler mi?' diye aklınızdan geçmesin. Sedat Peker ve Atilla Peker'in söylediklerinin doğru olması mümkün değil. Adamlar benimle kan davalı gibi, düşmanlar. Ama neden düşman olduklarını da bilmiyorum. Atilla Peker, talimatla gidip suç duyurusunda bulundu.”

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 28 Ocak 2023
İmsak 06:15
Güneş 07:38
Öğle 12:56
İkindi 15:42
Akşam 18:05
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 19 45
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Başakşehir 19 37
5. Trabzonspor 19 35
6. Adana Demirspor 19 34
7. Konyaspor 19 27
8. Kayserispor 19 26
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Ankaragücü 19 22
12. Giresunspor 19 21
13. Gaziantep FK 19 19
14. Kasımpaşa 19 19
15. Antalyaspor 18 18
16. Sivasspor 19 18
17. Hatayspor 18 17
18. İstanbulspor 19 15
19. Ümraniye 19 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 20 41
2. Samsunspor 20 38
3. Keçiörengücü 20 36
4. Bodrumspor 20 35
5. Pendikspor 20 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Boluspor 20 33
9. Sakaryaspor 20 31
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 20 22
13. Tuzlaspor 20 19
14. Altay 20 18
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 20 16
17. Ö.K Yeni Malatya 20 13
18. Denizlispor 20 12
19. Gençlerbirliği 20 10
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 17 44
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 17 28
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 18 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 18 21
13. Valencia 17 20
14. Espanyol 19 20
15. Sevilla 18 18
16. Getafe 18 17
17. Celta Vigo 18 17
18. Real Valladolid 18 17
19. Cadiz 18 16
20. Elche 18 6
Whatsap İhbar Hattı