Sendikalardan ücretli öğretmen sistemine tepki: Ücretli öğretmenlik bu ülkenin ayıbıdır

Öğretmen açığının kapatılması için ortaya atılan ama yeni sorunlara neden olan ücretli öğretmenlik uygulaması devam ederken, geçtiğimiz günlerde Türk Eğitim-Sen tarafından yapılan araştırma, uygulamadaki sorunları gözler önüne serdi.

EĞİTİM 24.01.2024, 04:35
1
Sendikalardan ücretli öğretmen sistemine tepki: Ücretli öğretmenlik bu ülkenin ayıbıdır
Ücretli öğretmenlerin düşük gelirine dikkat çeken Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, “Bir öğretmenin, asgari ücretin dahi altında bir gelire mahkûm edilmesi, bu ülkenin ayıbıdır” derken; Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ise uygulanan sistemin öğretmenlerin itibarını düşürdüğünü kaydederek, “Bekleyen 700 bine yakın öğretmen varken atama yapmayıp, bütçe ayırmayıp öğretmenlerden tasarruf yapmak doğru değildir” ifadelerini kullandı.
Var olan öğretmen açığı, ücretli öğretmenlik ile doldurulmaya devam ederken, uygulanan sistemde asgari ücretin altında maaş alan ücretli öğretmenlerin mağduriyeti sürüyor. Ücretli öğretmenlerin yaşadığı mağduriyetlere dikkat çeken Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, kadrolu öğretmen atamalarının yeterli sayıda yapılması için çağrıda bulundu. Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alper Öğretici ise eğitimin tasarrufunun yapılmaması gerektiğini kaydetti.

Türk Eğitim-Sen tarafından valiliklerden toplanan verilere dikkat çeken Geylan, 71 ilde 66 bin 780 ücretli öğretmenin bulunduğuna vurgu yaparak, “Asgari ücretin 17 bin 2 TL olduğu günümüzde, bu arkadaşlarımızın tamamı asgari ücretin yarısı kadar bir gelirle çalışmaktadır. Bu kabul edilemez! Bir öğretmenin, asgari ücretin dahi altında bir gelire mahkûm edilmesi, bu ülkenin ayıbıdır! Bu ayıptan kurtulmanın yolu da ücretli öğretmen görevlendirmesine ihtiyaç kalmayacak sayıda kadrolu öğretmen ataması yapmaktır. Eğitimde tasarruf olmaz! Eğitimde bahane olmaz!” dedi.

MEB’in öğretmen açığının yeni atamalar yerine ücretli öğretmen görevlendirmeye devam ettiğini belirten Öğretici, tüm Türkiye’de 90 bine yakın ücretli öğretmen olduğunu kaydederek, “Öğretmenler odasında ücretli, geçici, sözleşmeli, kadrolu, uzman, başöğretmen olarak farklı statülerde öğretmen çalıştırmak öğretmenliğin itibarını düşürmektedir. Hele ki asgari ücretin altında kısmi zamanlı çalıştırılan ücretli öğretmenlik sistemini kabul etmek mümkün değildir! Atama bekleyen 700 bine yakın öğretmen varken atama yapmayıp, bütçe ayırmayıp öğretmenlerden tasarruf yapmak doğru değildir. Unutmayın, her şeyin tasarrufu olur ancak eğitimin tasarrufu olmaz. Tüm öğretmen açığını kapatacak şekilde atama yapılmalı, ücretli öğretmenlik sömürüsü ortadan kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:47
Güneş 07:07
Öğle 12:57
İkindi 16:06
Akşam 18:37
Yatsı 19:51
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı