Şentop, “Darbe değil seçim” dedi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 27’nci Yasama Dönemi’ni değerlendirdi.

GÜNDEM 04.05.2023, 04:35
Şentop, “Darbe değil seçim” dedi
Milletvekili dokunulmazlığı konusunda 2 bin 2 dosyanın TBMM Başkanlığı’na ulaştığını dile getiren Şentop, milletvekilleri tarafından verilen soru önergelerinin muhataplarınca cevaplandırılma oranının yüzde 65,4 olduğunu kaydetti. Şentop, Süleyman Soylu ve Mehmet Uçum’un darbe çıkışına, “Onların niyetlerini yorumlamam doğru değil. Seçim, seçimdir. Darbe ve müdahale, müdahaledir. 14 Mayıs 2023’te Türkiye bir seçim yapacak” dedi.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, 27’nci Yasama Dönemi’ne ilişkin değerlendirme toplantısı yaptı. Meclisin 27’nci dönemde yasama ve denetim alanında yoğun ve kapsamlı çalışmalara imza attığını vurgulayan Şentop, yoğun çalışmalar sonucunda Meclis’in çeşitli konularda vatandaşların ihtiyaç duyduğu yüzlerce yasal düzenlemeye ve TBMM kararına yürürlük kazandırdığını söyledi.

Tezkerelerin “makul dâhilinde olduğu kabul edilemeyecek derecede fazla sayıda” olduğunu ifade eden Şentop, “Üzülerek belirtmeliyim ki 27’nci dönem içinde, makul sınırlar dâhilinde olduğu kabul edilemeyecek derecede fazla sayıda dokunulmazlık tezkeresi başkanlığımıza ulaşmıştır. Bu kapsamda, 26’ncı yasama yılındaki 247 tezkereyle birlikte, 27’nci dönemin tamamında TBMM Başkanlığı’na gönderilen yasama dokunulmazlığı tezkerelerinin sayısı maalesef 2 bin 2’ye ulaşmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Şentop, 27’nci dönemin tamamında milletvekilleri tarafından verilen soru önergelerinin muhataplarınca cevaplandırılma oranının yüzde 65,4 olduğunu kaydetti. Şentop, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin hemen öncesinde, parlamenter hükümet sisteminin geçerli olduğu 24 ve 26’ncı dönemlerde soru önergelerinin cevaplandırılma oranlarının ise sırasıyla yüzde 60,3 ve yüzde 45,4 olduğuna dikkati çekti.

Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “14 Mayıs, Batı’nın siyasi darbe girişimidir” ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’un, “2023 seçimlerinde iktidar değişikliği, Türkiye’nin tam bağımsızlığına darbe olur” sözlerine ilişkin, “Bahsettiğiniz arkadaşlarımız, tecrübeli arkadaşlarımız. Onların niyetlerini yorumlamam doğru değil. Seçim, seçimdir. Darbe ve müdahale, müdahaledir. 14 Mayıs 2023’te Türkiye bir seçim yapacak. 1946’da yapılan şaibeli seçimleri saymazsak 1950’den itibaren Türkiye 100’ün üzerinde seçim yaptı. Bu seçimlerin hepsi, milletimizin demokratik olgunlukla gerçekleştirdiği, sonuçları da yine milletimiz tarafından demokratik olgunlukla kabul edilmiş olan seçimlerdir. Dünyada en şeffaf şekilde seçim yapan bir ülkeyiz” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 08 Haziran 2023
İmsak 03:28
Güneş 05:12
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 20:03
Yatsı 21:40
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı