Şerafettin Kılıç: İnsanca yaşam için insanca ücret verilmeli

Asgari ücret görüşmeleri bugün başlıyor… Öncesinde Saadet Partili Kılıç, açıklamalarda bulundu…

GÜNDEM 01.12.2023, 04:35
Şerafettin Kılıç: İnsanca yaşam için insanca ücret verilmeli
Haber: TBMM Bürosu
Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında başta asgari ücret olmak üzere bütçe ile ilgili konuştu. Asgari ücretin açlık sınırının altında kalmaması için yıllık bir planlama yapılması çağrısında bulunan Kılıç, “İnsanca yaşam için çalışana insanca bir ücret verilmeli” dedi.
Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, TBMM’de düzenlediği toplantıda gündemi değerlendirdi. Bütçe görüşmelerinin Genel Kurul’a kaldığını ifade eden Kılıç, bütçede faize ayrılan paranın tarıma ayrılanın dört katı olduğunu söyledi.

Kılıç, asgari ücrete ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Ülkemizde 11 bin 400 TL olan asgari ücret karşılığında çalışan oranı %49’dur. Ayrıca 4 kişilik bir ailenin beslenmek için yapması zorunlu aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 14 bin 25 TL olarak açıklanmıştır. Bugün asgari ücret, Temmuz’da yapılan zamma rağmen açlık sınırının altında kalmıştır. Asgari ücretli, harcamalarında kazancının üçte birini dolaylı veya doğrudan vergiler yoluyla devlete ödemektedir. Buzdolabından ütüye, ekmekten şampuana kadar her üründe vergi olarak devlete kazancının üçte birini öderken, kazancının üçte birini de faiz olarak bankalara ödemektedir. Asgari ücretli ayda 8 gün devlete, 8 gün bankalara çalışırken sadece kalan 8 günde kendisi ve ailesi için çalışabilmektedir. Asgari ücretlinin bir cebinde devletin eli, diğer cebinde ise bankaların eli vardır” dedi.

Kılıç, asgari ücret üzerindeki vergi yükünü de eleştirerek, “Hem çalışanı hem de işvereni vergiler ve kesintiler yoluyla ezen bir tablo ile karşı karşıyayız. Hayat pahalılığıyla; altı ayda yok olan maaş zamlarıyla, vergi ve kesintilerle yükü sabit tutarak mücadele edilemez. Yeni bir vergi düzenlemesine, ekmeğin fiyatına dahi sirayet etmiş faizin tamamen bertaraf edilmesine acil ihtiyaç vardır. Mevcut ekonomi yaklaşımıyla hayat pahalılığı sorununun çözülemeyeceği artık görülmelidir. Hem asgari ücretliye hem de işverene ciddi bir yük oluşturan vergilerin düzenlenmesiyle, asgari ücrette makul bir artışı sağlamak mümkündür” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının son bölümünde ise Kılıç, “Birkaç ay sonra açlık sınırının altında kalacak şekilde yapılan zamların kabul edilmesi mümkün değildir. Asgari ücret, yılın hiçbir döneminde açlık sınırının altında kalmayacak şekilde planlama yapılmalı, buna göre zam oranı belirlenmelidir. İnsanca yaşam için evvela çalışana insanca bir ücret verilmesi şarttır” dedi.

2024 yılı bütçesine ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Saadet’li Kılıç, “Bütçe, mevcut iktidarın karnesi hükmündedir. Bir iktidar ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz, o iktidarın vatandaştan topladığı vergileri nereye harcadığına bakmalısınız. Hazırlanan 2024 yılı bütçesine baktığımızda bu iktidarın bir ‘faiz iktidarı’ olduğunu görmekteyiz. Zira 2024 yılı bütçesinde faiz için ayrılan miktar Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tamamına ayrılan miktarın 4 katından fazladır. Bütçede faiz giderleri için ayrılan miktar 1 trilyon 254 milyar lira iken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tamamı için ayrılan miktar sadece 283 milyar liradır. Faiz, alın terini çürüten ve üreticilerimizin kanını emen bir mikroptur” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 28 Şubat 2024
İmsak 05:46
Güneş 07:05
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:38
Yatsı 19:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı