Serbest piyasada Zeytinyağı fiyatları rekor kırdı! Güncel fiyat listesi yayınlandı

Türkiye genelinde zeytinyağı fiyatları artan enflasyon ve ekonomik nedenlerden dolayı yükselmeye devam ediyor. Serbest piyasada zeytinyağı fiyatları geçen seneye göre yüzde 100 zamlandı.

EKONOMİ 11.06.2024, 11:25
2
Serbest piyasada Zeytinyağı fiyatları rekor kırdı! Güncel fiyat listesi yayınlandı
Geçtiğimiz yıllarda ülke ekonomisinde yaşanan kriz nedeniyle ihracatı durdurulan zeytinyağında fiyatlar serbest piyasada yükselmeye devam ediyor. Küresel olarak zeytinyağında geçen seneden beri kriz sürüyor. İspanya'da yaşanan rekolte düşüklüğü Avrupa'nın en büyük zeytinyağı üreticisi olmasından dolayı krize neden oldu. İspanya dünya zeytinyağı üretiminin yüzde 40'ından fazlasını gerçekleştiriyor
İspanya'nın Endülüs bölgesindeki sızma zeytinyağı fiyatları Ocak ayında kilogram başına 9,2 Euro (9,84 dolar) ile rekor seviyeye ulaşmıştı

Türkiye'de zeytinyağı rekoltesi sezon açılmasıyla verimli geçerken, üreticiler geçtiğimiz günlerde 50 bin ton ihracat izni aldı. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Emre Uygun, 50 bin ton kota sayesinde Türkiye’nin elindeki 200 bin tonluk stokun yüzde 25’inin katma değere dönüşeceğini, açıkladı.
Geçtiğimiz yıldan bugüne kadar zeytinyağı fiyatları yüzde 100 oranında zamlanırken son dönemde yaşanan küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi nedenlerden dolayı piyasalar zorlandı. Türkiye genelinde enflasyon artışı ve kurlardaki dalgalı hava üreticiyi zorlamaya devam ediyor. Türkiye genelinde yaşanacak olan bu ihracat serbest piyasada zeytinyağı fiyatlarının yükselmesine neden olacak.

Türkiye genelinde ortalama zeytinyağı fiyatları belli oldu. İşte güncel fiyat listesi...

Guzman, "2024/2025 hasadının olası hacimlerini öğrenene kadar önümüzde hala aylar var ve o ana kadar fiyatlar dalgalı olmaya devam edecek. Bu arada sektörün köklü bir dönüşüme ihtiyacı var” dedi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı