Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?

Tatil planı yapan birçok kişi seyahat sağlık sigortası uygulamasına yönelik sorgulamalarda bulunmaktadır. Peki, seyahat sağlık sigortası nedir? Seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunlu mu? İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

AİLE 19.03.2024, 04:10
Seyahat sağlık sigortası zorunlu mu?
Seyahat etmek, birçok kişinin hobileri arasında yer alır. Hem ülkemizin güzelliklerini hem de farklı ülkelerin kültürlerini keşfetmek isteyen birçok kişi, bütçelerini ve diğer durumlarını göz önünde bulundurarak tatil planları yapar. Bu noktada gidilecek olan ülkeye ve yürürlükte olan seyahat uygulamalarına dair sık sık sorgulamalarda bulunulur. Seyahat etmekten hoşlanan veyahut da ilk kez seyahat etme deneyimini yaşayacak olan birçok kişi sürece dair bilgi sahibi olabilmek adına arama motorlarında sık sık sorgulamalarda bulunur. Bu kapsamda arama motorlarında en çok sorgulanan konu başlıklarından birinin de seyahat sağlık sigortası olduğu bilinmektedir. Peki, seyahat sağlık sigortası nedir? Seyahat sağlık sigortası hangi durumlarda ve kimler tarafından yaptırılmalıdır? İşte seyahat sağlık sigortasına dair tüm merak edilenler…

Bu sigorta türü seyahat esnasında öngörülemeyen yaralanma veyahut da hastalık durumlarının yol açabilecekleri finansal kayıplara karşı poliçe sahibi koruma altına almayı hedefler. Seyahat sağlık sigortasında da teminat ve süre kısıtları bulunmaktadır.

Yurt dışına ilk kez çıkacak olan veyahut da daha önce yurt dışı seyahat tecrübesi yaşamış olmasına rağmen bu kez farklı bir ülkeyi keşfetmek üzere yola çıkmak isteyen birçok kişi, seyahat sağlık sigortasına dair sorgulamalarda bulunmaktadır. Peki yurt dışına çıkacak olan kişilerin seyahat sigortası yaptırmaları zorunlu mudur? Yurt dışı seyahat sağlık sigortası Türkiye’ye vize uygulayan ülkeler tarafından zorunlu tutulan bir uygulamadır. Vize başvurularında ilgili konsolosluklar tarafından talep edilen evraklar arasında yer alan seyahat sağlık sigortasının seyahat tarih aralığında geçerli olması gerekmektedir.

Seyahat sağlık sigortası uygulamasının zorunlu tutulduğu bazı ülkeler şu şekilde sıralanabilir: Slovenya, Slovakya, Romanya, Portekiz, Polonya, Norveç, Malta, Macaristan, Lüksemburg, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, İzlanda, İtalya, İspanya, İsviçre, İsveç, İzlanda Hollanda, Fransa, Finlandiya, Estonya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Belçika, Avusturya, Almanya.

Bazı ülkeler seyahat sağlık sigortasını kişinin isteğine bırakmaktadır. O ülkelerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Yurt dışı seyahatleri için seyahat sağlık sigortası zorunluluğu ülkelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Vize için seyahat sağlık sigortasını zorunlu tutan ülkeleri yukarıda sıralamıştık. Bunun yanı sıra birçok kişi yurt içi seyahatleri için de seyahat sağlık sigortası yaptırıp yaptırmamaları gerektiğini merak etmektelerdir. Şu an için yürürlükte olan düzenlemelere göre yurt içi için planlanan seyahatler için seyahat sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Dolayısı ile şehirler arası yolculular için seyahat sigortası başvurusu oluşturulmasına gerek yoktur.

Yeşil pasaport sahiplerinin seyahat sağlık sigortası yaptırmalarına gerek yoktur ancak Almanya gibi bazı ülkeler yeşil pasaport sahiplerinden de özel olarak seyahat sigortası talep etmektelerdir. Dolayısı ile yeşil pasaport sahiplerinin de seyahat sağlık sigortası ile ilgili bilgi alabilmek adına ziyaret etmeyi planlandıkları ülkelerin konsolosluklarına erişim sağlamaları gerekmektedir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 15 Nisan 2024
İmsak 04:32
Güneş 05:57
Öğle 12:44
İkindi 16:24
Akşam 19:20
Yatsı 20:39
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı