SGK askerlik borçlanması nereye ödenir?

Emekli olmak isteyen erkeklere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından tanınan haklar arasında yer alan askerlik borçlanmasını sizler için ele aldık. İşte detaylar…

EKONOMİ 08.06.2024, 04:00
2
SGK askerlik borçlanması nereye ödenir?
Sosyal Güvenlik Kurumu emekli maaşı bağlamak için sigortalılık süresi, prim ve yaş şartlarını göz önünde bulundurur. Bu şartların tamamını sağlayan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik başvurusu yapmaları halinde kısa süre içerisinde kurumdan aylık almaya başlarlar.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş almak isteyen kişiler, bazı şartları sağlamaları halinde çeşitli ayrıcalıklardan yararlanabilirler. Söz konusu ayrıcalıkların başında ise borçlanma hizmeti gelir. Kadınlara doğum dönemleri için sunulan borçlanma hakkı erkeklere de askerlik dönemleri için sunulmaktadır. Peki, askerlik borçlanması nedir, kimleri kapsar? Askerlik borçlanması nereye ve nasıl ödenir? İşte konuya dair ayrıntılar…

Askerlik borçlanması, askerlik görevini yerine getiren kişileri kapsayan bir Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetidir. Askerlik dönemlerinde prim ödemesi yapamamış olan kişiler o süreyi borçlanarak toplu prim ödemesi gerçekleştirebilirler. Bu sayede kişiler erken bir dönemde emekli maaşı almaya hak kazanırlar.

Askerlik borçlanması ile ilgili en çok merak edilen konu başlıklarından biri de borçlanmanın hesabı ile ilgilidir. Askerde oldukları süreleri borçlanarak toplu prim ödemesi gerçekleştirmek isteyen birçok kişi, güncel borçlanma rakamlarını sık sık araştırmaktadır.
Askerlik borçlanması kişi bazında hesaplanır. Yani bir kişinin askerlik borçlanması için ne kadar ödeyeceği, askerde geçirdiği süreye göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca borçlanmanın alt ya da üst sınır kapsamında yapılmak istenmesi de yine hesabın değişmesine yol açar.
Askerlik borçlanması tıpkı doğum borçlanmasında olduğu gibi gün bazında hesaplanıp toplu bir şekilde ödenir. Bu kapsamda 2024 yılı için hesaplanmış olan günlük askerlik borçlanma bedeli 213,36 TL olarak kayda geçmiştir. Kişi, borçlanmak istediği gün sayısını günlük bedel ile çarpar ise ödeyeceği tutarı hesaplamış olur.  Ancak bu rakamın her sene değiştiğinin de unutulmaması gerekir.

Askerlik borçlanması başvuru gerektiren ayrıcalıklı bir hizmettir. Prim günlerinin ödemesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir. Ayrıca e- Devlet sistemi üzerinden de askerlik borçlanmasına yönelik talep oluşturulabilmektedir.
Borçlanma başvurusunun değerlendirilmesini takiben kişiye borçlanma tebliğ gönderilir. Ödemenin tebliği tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu süre kesinlikle uzatılamamaktadır. Ek olarak bahsi geçen süre içerisinde borçlanma bedelinin yatırılmaması halinde borçlanma talebi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından iptal edilir. Ancak bu iptal süresiz değildir. Kişi bütçesi el verdiği an itibari ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yeniden borçlanma başvurusunda bulunabilir.

Askerlik borçlanmasının ödemesi kısmi olarak yapılabilmektedir. 3 aylık eksik primi bulunan kişi yalnızca 3 aylık ödeme yapabilmektedir. Yanı sıra askerlikte geçen toplam sürenin de borçlanılması mümkündür.
Askerlik borçlanması ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’nun işaret ettiği kamu bankalarına yapılmalıdır. Yanı sıra ödemelerin e- Devlet üzerinden ya da doğrudan Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması da mümkündür.

Askerlik borçlanması ile ilgili sık sık sorgulanan konulardan biri de borçlanma bedelinin taksitlendirilip taksitlendirilemeyeceği ile ilgilidir. Askerlik süresini borçlanarak daha erken emekli olmak isteyen birçok kişi, bu durumu netleştirebilmek adına arama motorları üzerinden konuya yönelik sorgulamalarda bulunmaktadır.
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan resmi açıklamaya göre askerlik borçlanmasının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Borçlanma başvurusunun olumlu sonuçlanması halinde ilgili tarihi takiben 1 ay içerisinde ödemenin yatırılması gerekir. Kurum taksitlendirme imkanı sunmamaktadır.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı