SGK çıkışı ne zamana kadar iptal edilebilir?

SGK işten çıkış bildirgesi nedir? SGK işten çıkış bildirgesi ne zamana kadar düzeltilebilir? İşte konuya dair ayrıntılar…

EKONOMİ 07.06.2024, 02:55
SGK çıkışı ne zamana kadar iptal edilebilir?
Ülkemizde uygulanan kanunlar gereğince sigortasız işçi çalıştırmak yasaktır. Bu durumun aksinin ispat edilmesi halinde işverene para cezası kesilmektedir.
Sigortasız işçi çalıştırmasının yasak olduğu gibi işten çıkan sigortalının Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmemesi de birtakım cezaları beraberinde getirir. İşten ayrılış bildirgesi de denilen bu belgenin elektronik ortamda Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmesi gerekmektedir. Peki, herhangi bir yanlışlık halinde işten çıkış bildirgesi ne zaman kadar iptal edilebilir? İşten çıkış bildirgesi nasıl düzeltilebilir? İşte konuya dair tüm merak edilenler…


Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı çalışanların sorumluluklarını işverenlere yüklemiştir. İşverenlerin yaptıkları bildirimler, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sistemine kaydedilir. Bu durum hem işe alımlar hem de işten çıkarılmalar için geçerlidir.
Nasıl kişi işe yeni başlamış olan bir çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekiyor ise işten ayrılan/ çıkarılan çalışanın o iş yerinde artık çalışmadığının da kamu kurumuna bildirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda işten çıkarılma nedenini de içeren evraka, işten çıkış bildirgesi denmektedir.

Sigortalı kişinin işten ayrılması halinde düzenlenen işten çıkış bildirgesinde meslek adı, kod, işten ayrılış tarihi ve işten ayrılma nedeni gibi bazı bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin yanlış doldurulmuş olması halinde bildirge üzerinde düzeltmeler yapılabilmektedir. Bildirgenin Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilmiş olması, düzeltmenin yapılamayacağı anlamına gelmemektedir. Ancak burada baz alınması gereken esas nokta süredir.
İşten ayrılan çalışan için düzenlenmiş olan işten çıkış bildirgesi, Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletildikten sonra 10 gün içerisinde düzeltilebilir. Burada göz önünde bulundurulan tarih, çalışanın çıkışının verildiği tarihtir. Aynı şekilde ilgili tarihi takiben 10 gün içerisinde bildirimin iptali de gerçekleştirilebilmektedir.

14 numaralı ‘Meslek adı ve kodu’ alanına 4A’lı olarak çalışan sigortalılar için fiilen yapılan mesleklerin adları ve kodları işaretlenmelidir. Söz konusu meslek adları ve kodları, Türkiye İş Kurumu tarafından belirlenmiş ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi internet sitesi aracılığı ile yayınlanmıştır.
İşten ayrılış bildirgesinin teslim tarihinden itibaren 10 gün içerisinde ilgili meslek kodları değiştirilebilir veyahut da güncellenebilir.

Kişinin işten ne sebep ile çıkarılmış olduğu, işten ayrılış bildirgesinde mutlaka yer almalıdır. Söz konusu kodun doğru yazılmış olması ise çalışanın ilerleyen dönemlerde işe başlayacağı kurumlar açısından oldukça önemlidir.
Sigortalı çalışanın işten ayrılış nedenine yönelik talepleri işveren ile birlikte müracaat edilmesi halinde değiştirilebilir. Bunun dışında sigortalı taleplerinde işten ayrılış nedenine ilişkin herhangi bir düzeltmenin yapılması söz konusu değildir. Ayrıca işten ayrılış kodunun değiştirilmesi için işveren tarafından çeşitli belgelerin de ibraz edilmesi gerekmektedir.
İşverenlerin sigortalı çalışanları için düzenledikleri işten ayrılış bildirgelerine ait diğer bir iş yerinden sehven verilmesine yönelik vermiş oldukları dilekçelere bağlı olarak aylık prim ve hizmet bildirgesinde çalışanın bir önceki aya yönelik çalışmasının patronunun yani işvereninin iddia ettiği şekilde olduğunun tespit edilmesi durumunda Tescil Programı’nın İşten Ayrılış Bildirgesi sekmesi üzerinden iş yerinin numarası güncellenir. Bu güncelleme, işverene idari para cezası kesilmesine engel olur.

İşverenler sigortalı çalışanları için düzenledikleri işten çıkış bildirgelerini e- posta yolu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletmek zorundalardır. Farklı bir yöntem, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kabul edilmemektedir. İşten ayrılış bildirgesinin 10 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırılmamış olması halinde çalışan hukuk yoluna başvurabilir.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı