SGK da yeni dönem! Emeklilik girişleri öne çekiliyor

SGK yapmış olduğu son dönem çalışmalarıyla emeklilikte yeni bir dönem başlatıyor. Emeklilik primlerinde değişikliğe gidilmesine karar verildi.

GÜNDEM 27.08.2023, 13:30
SGK da yeni dönem! Emeklilik girişleri öne çekiliyor
Türkiye’de SGK tarafından uygulanan emeklilik sistemi çalışanların emekli olacakları zamanı hayal etmelerine bile zaman zaman izin vermeyebiliyor. Ancak bu sistemden şikayetler artınca düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı emeklilik şartlarını sadeleştirme çalışmaları yapıyor ve bu çalışmalarda sona gelindi. Kısa bir süre içerisinde açıklama yapılması beklenirken yasal düzenleme için ise Ekim ayı işaret ediliyor.

Bağkur ile alakalı olarak vatandaşlardan çok yoğun şikayetler gelince hükümet bu şikayetleri değerlendirmeye alarak Bağkur’luların emeklilik şartlarını yeniden değerlendirmeye aldı. SSK’lılar 7200 prim günü ile emekli olabilirken Bağkur’luların 9000 prim günü toplamak zorunda olmaları bir haksızlık olduğu tespiti yapıldı. Bundan dolayı da Bağkur emeklilik prim şartında değişikliğe gidilmesine karar verildi.

Bağkur’luların emeklilik prim şartında ne şekilde bir düzenleme yapılacağı da belli oldu. Buna göre ilk yapılacak hamle prim eşitlemesi olacak. Bu kapsamda 9000 prim günü emekli olabilen Bağkur’lulara 7200 prim günü ile emekli olma hakkı verilecek. Bu da yaklaşık olarak 5 yıl daha az prim ödemesi yapmak anlamına geliyor. Kabaca bir hesaplama yapıldığında Bağkur’lular 250.000 TL ile 300.000 TL arasında bir tutarı 5 yıl boyunca prim olarak yatırmak zorunda kalmayıp kazançlı çıkacaklar. Üstelik 7200 prim günü ile beraber emeklilik prim şartını da tamamlamış olacaklar.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 01 Ekim 2023
İmsak 05:07
Güneş 06:26
Öğle 12:34
İkindi 15:54
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı