SGK’dan yüksek emekli maaşı almak için ne yapmalı?

Emeklilik dönemlerinde maddi açıdan rahat etmek isteyenler için hazırlamış olduğumuz bu içeriğimizde, yüksek emekli maaşı için yapılması gerekenlerden bahsettik.

EKONOMİ 08.06.2024, 03:30
SGK’dan yüksek emekli maaşı almak için ne yapmalı?
Emeklilik hem ülkemizde hem de birçok dünya ülkesinde vatandaşların hayalini kurdukları bir dönemi kapsamaktadır. On yıllarını çalışma hayatlarına adayan birçok kişi iş gücü kaybı yaşadıkları yaşlılık dönemlerinde maddi açıdan rahat edebilmek adına yüksek maaş alabilmenin yollarını arar.
Ülkemizde yürürlükte olan düzenlemeler sebebi ile çalışma hayatı kapsamında elde edilen aylık kazançlar, emeklilik döneminde alınan maaşlardan çok daha yüksektir. Bu neden ile henüz çalışma hayatının içerisinde olan birçok kişi ilerde geçim derdi yaşamamak adına yüksek emekli maaşı alabilmek adına neler yapması gerektiğini sık sık araştırır. Peki, yüksek emekli maaşı ödemeleri neye göre yapılır? İşte konuya dair ayrıntılar…
Yüksek emekli maaşı almanın yöntemlerine geçmeden önce emekli maaşının nasıl hesaplandığından bahsetmekte fayda var.
Emekli maaşı çalışanın ortalama aylık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpılması sonucunda hesaplanır. Aylık kazanç kısmında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmiş olan prime esas kazanç göz önünde bulundurulur. Aylık bağlama oranında ise malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarında birikmiş olan toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için yüzde 2’lik kısım söz konusudur.
Emekli maaşı hesabında dönemsel farklılıklardan söz etmek mümkündür. Sosyal Güvenlik Kurumu kişilerin sigorta giriş tarihlerine bağlı olarak farklı emekli maaşı hesaplarını ortaya koyar.
Emekli maaşı hesabı 2000 yılı girişliler için tüm yılların kazançları göz önünde bulundurularak yapılır. 2008 yılından sonrası için ise aylık bağlama oranı yüzde 50’ye düşürülmüştür. Toparlamak gerekir ise 2000 ve sonrasında prime esas kazanç güncelleme katsayısı ile aylık bağlama oranının çarpımı sonucu emekli maaşı hesaplanır. 2008 yılından sonrası için ise aylık kazanç aylık bağlama oranı ile çarpılarak emekli maaşı elde edilir.
Birçok kişi çalışma süresi ne kadar uzun olur ise emekli maaşının da o kadar yüksek olacağını düşünür. Ancak emekli maaşı hesabında esas olan çalışma süresinin uzunluğu değil, Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilen brüt kazançtır. Prim ödemeleri ne kadar yüksek olur ise emekli maaşı da o oranda yüksek olur.  
Hizmet birleştirme işlemi kişinin tüm çalışma hayatı boyunca primlerinin ödenmiş olduğu sigorta kollarını kapsayan bir işlemdir. Dolayısı ile kişinin prim ödemesi hangi kolda fazla ise o koldan emekli olması, emekli maaşının yükselmesine aracılık edecektir. Ancak burada hizmet birleştirme başvurusunun emekliliğe kısa bir süre kala yapılması kişinin yararına olacaktır. Çünkü işlemlerin tamamlanması birkaç ay sürebilir. Bu neden ile kişi emeklilik başvurusunun ardından maaşının hızla bağlanması için hizmet birleştirme başvurusunu emeklilik başvurusundan önce yapmalıdır.
Günümüzün zorlu ekonomik şartları birçok emeklinin elini kolunu bağlamıştır. Düşük maaşlarından ötürü geçinmekte güçlük çeken emeklileri gören çalışanlar ise emekli maaşlarını nasıl artırabileceklerini merak etmektelerdir.
Uzmanların tavsiyelerine göre yüksek tutarlarda emekli maaşı alabilmek için prim ödemelerinin yüksek olması gerekmektedir. Dolayısı ile kişi mevcut işine ek olarak yaptığı tüm işleri de SGK’ya bildirmeli ve prime esas kazancını yükseltmelidir. Yanı sıra eğer kişinin imkanı var ise Bağ- KUR’dan değil SSK’dan emekli olması tavsiye edilmektedir. SSK’lıların maaşları Bağ- KUR’luların maaşlarına kıyas ile daha yüksektir. Son olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun borçlanma hakkından yararlanarak toplu prim ödemesi gerçekleştirmek de emekli maaşının artmasına etki etmektedir.
 

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 24 Haziran 2024
İmsak 03:28
Güneş 05:13
Öğle 12:46
İkindi 16:37
Akşam 20:09
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı