Sıfır otomobil satışında iptaller arttı! İşte detaylar..

Sıfır otomobile talep azalıyor; Peki neden? Piyasadaki en ucuz sıfır otomobiller hangileri? İşte detaylar...

EKONOMİ 05.09.2023, 11:05
2
Sıfır otomobil satışında iptaller arttı! İşte detaylar..
Türkiye otomotiv pazarında, Ticaret Bakanlığı'nın ikinci el araç ticaretine yönelik atılan adımların ardından yeni bir döneme giriliyor. "Al-satçı" olarak adlandırılan araç ticareti yapan kişilerin pazardan çekilmesiyle birlikte, otomobil pazarında farklı bir dinamik oluşuyor. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Ertemel, özellikle 2023 yılının ilk 6 ayında sıfır ve ikinci el otomobil piyasasında yüksek satış adetleri kaydedildiğini belirtti. Ancak Haziran ve Temmuz aylarında ikinci el otomobil satışlarının düştüğünü, sıfır otomobil pazarının ise hala yüksek olduğunu ifade etti.
Ayrıca, kayıt dışı ticaretin önlenmesi amacıyla getirilen 6+6 yönetmeliğinin ardından kayıt dışı ticaret maksatlı araç alan kişilerin siparişlerini iptal ettiğini ve bu siparişlerin yerine gerçek kullanıcıların siparişlerini öne çektiğini belirtti. Bu nedenle ikinci el otomobil satışlarının düşüş gösterdiğini söyledi.
Ertemel, sıfır otomobil piyasasında da talebin düşebileceğini öngörerek, krediye erişimde yaşanan zorluklar ve otomobilin artık bir yatırım aracı olmaktan çıkmasıyla birlikte talebin azalabileceğini belirtti.
İkinci el piyasasında ise kayıt dışı ticaretin ve spekülatif fiyatlamaların önüne geçildiğini belirten Ertemel, otomobil fiyatlarında artış yaşanmadığı sürece ikinci el piyasasında da fiyat artışının olmayacağını vurguladı.
Ayrıca, otomobil markalarının, stoklarını azaltmak ve talebi artırmak amacıyla düşük faizli kampanyalar veya avantajlı fiyatlandırmalar yapabileceğini belirten Ertemel, bu tür kampanyaların yıl sonuna doğru veya yeni yılın ilk aylarında görülebileceğine değindi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
Namaz Vakti 02 Ekim 2023
İmsak 05:08
Güneş 06:27
Öğle 12:33
İkindi 15:53
Akşam 18:29
Yatsı 19:43
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı