Sigorta mağdurları çözüm bekliyor

SEDDK, 28 Kasım 2023’te mevzuata aykırı işlemler ve kötü yönetim gerekçesiyle Mellce Karşılıklı Sigorta Kooperatifi ve Gri Sigorta AŞ’ye kayyum atadı. Bu iki firmayla çalışan yüz binlerce kişinin poliçeleri iptal edildi ve iptal edilen poliçelerin paraları ödenmezken, mağdurlar, konuyu çözecek bir muhatap bulamıyor.

EKONOMİ 08.03.2024, 04:35
Sigorta mağdurları çözüm bekliyor
Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), geçtiğimiz yılın son aylarında aldığı bir kararla Mellce Karşılıklı Sigorta Kooperatifi ve Gri Sigorta AŞ’ye mevzuata aykırı işlemler ve kötü yönetim gerekçesiyle kayyum atamıştı. 28 Kasım 2023’de yapılan bir açıklamayla söz konusu şirketlerin yaptığı bütün poliçeler iptal edilmiş ve yüz binlerce kişi mağdur edilmişti. Aylardır iptal edilen poliçelerinin parasını geri almaya çalışan vatandaşlar, karşılarında bir muhatap bulamıyor. Mellce Karşılıklı Sigorta Kooperatifi ve Gri Sigorta AŞ ile çalışan sigorta acentelerini ve müşterilerini karşı karşıya getiren konuya ilişkin Millî Gazete’ye konuşan Şerit Sigorta sahibi Hamza Aslan, devletin yüz binlerce poliçe mağdurunun masrafını karşılaması gerektiğini söyleyerek SEDDK’nın üzerine düşen sorumluluğu almadığını belirtti.
SEDDK’nın yaptığı kayyum atamasıyla geride yüz binlerce poliçe mağduru bıraktığını söyleyen Şerit Sigorta sahibi Hamza Aslan, “Bir sabah uyandığımızda gördük ki, Melce ve Gri Sigorta ile çalışan müşterilerimizin arabalarının sigorta ve kasko poliçelerinin hepsi iptal edilmiş. Bizim Şerit Sigorta olarak 300’e yakın müşterimiz vardı ancak Türkiye’de belki de yüz binlerce kişi SEDDK’nın aldığı bu kararla mağdur oldu. 2 binden fazla kişinin henüz SEDDK’nın aldığı karardan haberi yok ve araçlarının kaskosunun olduğunu zannediyorlar. Ancak o kişilerin yaşananlardan haberi yok. Devlet gerektiği zaman kurumları kapatabilir, tedbir almak amacıyla kayyum da atayabilir ama ilgili kurumların insanları mağdur etmemesi lazım. Sadece poliçe sahipleri değil, bu poliçe sahiplerine hizmet veren sanayideki oto tamircileri, yedek parçacılar gibi birçok kişi de mağdur oldu” ifadelerini kullandı.

Kasım ayından bu yana yaşadıkları zorlu süreci anlatan Hamza Arslan, “SEDDK’nın yaptığı kayyum atamasından sonra Mellce ve Gri Sigorta ile çalışan poliçe sahiplerinin e-devlet hesaplarında geri ödeme alacakları yazıyor. Ancak aylardır kimse bir şey söylemiyor. Poliçe sahipleri de doğal olarak, biz sigorta acenteleriyle işini halletmeye çalışıyor. Ancak biz de mağduruz ve yapabileceğimiz bir şey yok. Benim gibi birçok sigorta acentesinin sahipleri mağdur olan müşterilerinin masraflarını kapatmaya çalışıyor. Haliyle çok zararımız oldu. Burada zararı karşılaması gereken biz değiliz SEDDK’nın kendisidir. Ancak SEDDK hiçbir açıklama yapmıyor ve bizi poliçe sahipleriyle karşı karşıya getiriyor” şeklinde konuştu.

Hamza Arslan, konunun çözüme kavuşması için yürüttüğü mücadeleyi de anlatarak, “Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, SEDDK ve birçok milletvekiline ulaştık, konuyu anlattık ama kimseden bir geri dönüş alamadık. Hepsi durumun farkında olduklarını ama yapılacak bir şeyin olmadığını söylüyor. Aslında konunun çözümü çok basit. Devlet bir ödenek çıkararak Mellce ve Gri Sigorta ile çalışan poliçe sahiplerinin paralarını geri ödeyecek. Devlet faize ayırdığı bütçenin ufak bir kısmını bu mağduriyetin giderilmesine ayırsa ortada mağdur kalmaz ama yapılmıyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 16 Nisan 2024
İmsak 04:31
Güneş 05:56
Öğle 12:43
İkindi 16:24
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı