“Sınav süreci boyunca önlemler için çalışmalarımız sürecek”

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, İletişim Platformunca düzenlenen "İletişim Buluşmaları" programında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

GÜNDEM 08.06.2024, 04:50
“Sınav süreci boyunca önlemler için çalışmalarımız sürecek”
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, hafta sonu gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin açıklamalarda bulunurken, sınav süreci boyunca sınav bölgelerinde önlemlerin alınacağına dikkat çekti. Ersoy, “Gerekli önlemlerin alınması için ilgili pek çok kurumla toplantılar yaptık. Bunun için valilikler, belediyeler, milli eğitim müdürlükleri ve emniyet müdürlükleri ile sürekli koordinasyon halinde pazar günü akşamına kadar çalışmalarımız sürecek” dedi.
Ersoy, sınav sürecinde öğrencilerin konsantrasyonunun korunması amacıyla sınav bölgelerinde toplumsal bir duyarlılık ile hareket edilmesi için çağrıda bulunurken, resmi kurumlar ile gerekli yazışmaları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

YKS öncesi ilgili pek çok kurumla toplantılar yaptıklarını ve gerekli önlemlerin alınması konusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Ersoy, öğrencilerin sınava gireceği alanların çevresinde toplumsal bir hassasiyet olması gerektiğini kaydederek, “Sınav binalarında uygun koşulların sağlanması ve etrafının gürültüden yalıtılması önemli. Sınav binalarının etrafında herhangi bir çalışma veya etkinlik yapılmaması, pazar kurulmaması, inşaatların ve yol çalışmalarının durdurulması ve gerekli diğer tedbirlerin alınması konusunda tüm ilgili kurumlarla resmi yazışmalarımızı yaptık. Gerekli önlemlerin alınması için ilgili pek çok kurumla toplantılar yaptık. Bunun için valilikler, belediyeler, milli eğitim müdürlükleri ve emniyet müdürlükleri ile sürekli koordinasyon halinde pazar günü akşamına kadar çalışmalarımız sürecek.

Sahada da trafik akışının da sağlanması için çalışmalar gerçekleştirileceğini ifade eden Ersoy, “Trafik akışının da emniyetli şekilde sağlanması ve toplu ulaşım imkânlarının artırılması konusuna da işaret ettik. Adaylarımız için stressiz, gürültüsüz ve trafiksiz bir ortam hazırlanması önemli. Toplumsal olarak bu konuda hep birlikte göstereceğimiz duyarlılık çok önemli" dedi.

YKS başvurularına ilişkin bilgiler veren Ersoy, sınav sürecinin bugün başlayacağını ifade ederek, "Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 3 milyon 120 bin 878, Pazar günü başlayacak olan Alan Yeterlilik Testleri'ne (AYT) 2 milyon 19 bin 709 ve aynı gün saat 15.45'te gerçekleşecek son oturum Yabancı Dil Testi'ne (YDT) ise 233 bin 389 aday katılacak. YKS oturumları için bu sene 5,5 milyona yakın soru kitapçığı basıldı” dedi. YKS'de engelli adaylara yönelikte bilgileri aktaran Ersoy, "TYT'ye toplam 12 bin 848, AYT'ye 8 bin 334, YDT'ye ise bin 32 engelli aday katılacak. TYT oturumunda bin 911 okuyucu-işaretleyici, AYT'de bin 140 okuyucu-işaretleyici, YDT'de ise 76 okuyucu-işaretleyici görev alacak" diye konuştu.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 13 Haziran 2024
İmsak 03:26
Güneş 05:12
Öğle 12:44
İkindi 16:35
Akşam 20:06
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı