Sisi'ye tepki çığ gibi büyüyor! Mısır'ın 'en güzel' sahil kasabasını sattı mı?

Darbeci Sisi rejiminin, Mısır'daki Ras el-Hikme'nin 22 milyar dolarlık satışını tamamlayacağına dair haberler öfkeye yol açtı.

DÜNYA 04.02.2024, 14:35
1
Sisi'ye tepki çığ gibi büyüyor! Mısır'ın 'en güzel' sahil kasabasını sattı mı?
Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) yatırımcıların Mısır'ın kuzeybatısındaki Akdeniz kasabası Ras el-Hikme'yi satın alacakları yönündeki haberler ülkede büyük tepkiye neden oldu.
Mısır'daki hükümet yanlısı medya bu hafta 22 milyar dolarlık satış iddiasıyla ilgili söylentilerle çalkalanıyor, ancak bu söylentiler yalnızca istihbarat bağlantılı bir yayın organındaki isimsiz kaynaklar tarafından yalanlandı.
Raporlar, döviz krizinin yaşandığı ve paralel piyasalarda bir yılda değerinin yarısından fazlasını kaybeden ve enflasyonu daha da kötüleştiren Mısır lirasının değer kaybettiği bir dönemde geldi.
Bu çerçevede Mısır medyası geçtiğimiz hafta Ras el-Hikme bölgesinin 22 milyar dolar değerinde yabancı yatırımlarla satın alınacağını bildirdi; bu tutarın ülkenin döviz açığını hafifleteceği ifade edildi. Bölge, Matrouh ilindeki Marsa Matrouh şehrinin bir parçasıdır. Dabaa şehri ile Marsa Matrouh arasında yer alan 50 km uzunluğundaki sahil şeridi, beyaz kumları ve turkuaz sularıyla dünyanın en el değmemiş plajlarından bazılarına sahiptir.
'Döviz kuru krizini sona erdirmek' için satıldı iddiası
Mısır'ın darbeci generali Abdülfettah el-Sisi rejimi, bölgeyi 2050 yılına kadar tamamlanması planlanan kuzeybatı kıyısına yönelik kentsel gelişim projesine dahil etti. Suudi el-Arabiya haber kanalının perşembe günü yayınladığı bir raporda, bir grup Emirlik yatırımcısının önümüzdeki hafta Mısır hükümetiyle Ras el-Hikme arazilerini satın alarak "büyük bir tatil yeri" kurmak üzere bir anlaşma imzalayacağına dair "güvenilir raporlar var" denildi.

Hükümetin sözcüsü olarak bilinen Mısırlı talk-show sunucusu Ahmed Mousa da Perşembe günü X'te Ras el-Hikme'de "döviz kuru krizini sona erdirecek" yatırımlara izin verecek bir anlaşmanın yolda olduğunu söyledi. Anlaşmanın 20 milyar dolarlık doğrudan “yurtdışından yatırım ve finansman” çekeceğini söyledi.
Haber Mısırlı muhalefet figürlerinin kınamalarına da yol açtı.
Eski güvenlik yetkilisi ve şu anda Sisi'yi eleştiren Hisham Sabry, Ras el-Hikme'yi "yeryüzündeki cennet" olarak nitelendirdi. “Cidden Sisi’nin felaketlerine ayak uyduramıyorum. Saatte 250 km hızla gidip saat başı kaza yapıyor" diye yazdı X'e.
Aktör ve film yapımcısı Amr Waked de rapora yanıt olarak Sisi'ye sert tepki gösterdi: “Sisi'ye Ras el-Hikme'yi satma hakkını kim verdi? Yani annesinin mi, babasının mı mirasıydı?”
Bir diğer Sisi eleştirmeni Mamdouh Hamza ise projenin yabancı geliştiriciler yerine Mısırlı geliştiricilere verilmesi gerektiğini söyledi.

Yorumlar (0)
sanalbasin.com üyesidir
18
açık
Namaz Vakti 21 Şubat 2024
İmsak 05:55
Güneş 07:14
Öğle 12:57
İkindi 16:02
Akşam 18:31
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Whatsap İhbar Hattı